Avuç içi tarama sistemi nedir? – 4 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Avuç içi tarama sistemi nedir? – 4 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 04 Aralık 2013 - 10:12

Bildiğiniz gibi bu aybaşı itibariyle özel hastanelerin tamamında avuç içi Damar İzi Okuma Sistemi’ne (DİOS) geçildi. Okurlarımdan ve çevremden gelen sorulara bakılırsa bu konuda bazı yanlış anlamalar mevcut. İşte DİOS hakkında merak edilenler ve cevapları.

DİOS nedir?

Avuç içi damar izi okuma sistemi, özel hastaneye başvuran kişilerin kimlik bilgileriyle damar izlerini eşleştiren bir sistem. Aynen parmak izi gibi herkesin damar izi de farklı olduğundan, DİOS sayesinde damar izleriniz SGK’nın sistemine kaydedilmiş oluyor.

DİOS’a neden ihtiyaç duyuldu?

1 Aralık 2013 öncesinde hastanelere başvuran kişilerin kimlik tespitleri sadece TC kimlik numaralarıyla yapılıyordu. Bu durumda bazı hastanelerde başkasının TC numarasıyla muayene olunabiliyor ya da kimi hastaneler TC numaralarını elde ettikleri kişiler adına naylon fatura düzenleyebiliyorlardı. Bu tür suistimalleri önleme adına 1 Aralık 2013 tarihi itibariyle alternatif bir kimlik doğrulama sistemi olan DİOS’a geçildi.

Herkes hastaneye mi gitmeli?

DİOS sistemine avuç içi damar haritanızı okutmak için hemen hastanelere koşmanıza gerek yok. Ne zaman özel bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekirse o zaman damar izinizi tanıtabilirsiniz. Sadece bu ilk tanıtma anında yanınızda TC numaranızın yazılı olduğu resmi bir kimlik belgenizin bulunması gerekiyor.

Kimler DİOS’tan muaf olacak?

12 yaşından küçükler, 65 yaşından büyükler, iki eli olmayan veya avuç içi okunamayacak durumda olan vatandaşlar damar izi okutmak zorunda değiller. Yine acil olarak hastaneye başvuran hastaların da avuç içi damar izi okunmayacak.

YSK’ya itiraz edebilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, ben ağır derece osas hastasıyım. Yani uyku apnesi ve apne hipopne indeksi. (AHİ >60.) Buna dayanarak yeni malulen emeklilik uygulamasından faydalanmak için SGK’ya başvurdum. Fakat İzmir Sağlık Kurulu ret cevabı verdi. Bundan sonra ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemem gerekir? Sizce malulen emekli olabilir miyim? Muharrem K.

Cevap: Değerli okurum, malulen emeklilik talebiniz hangi gerekçeyle reddedildi bilemiyorum. Fakat sağlık kurulu kararlarına karşı SGK Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz başvurusu yapılabilir. Buradan da ret cevabı gelirse yargı yoluna gidebilirsiniz. Malulen emeklilik kararları tıbbi değerlendirme gerektirdiği için emekli olabilirsiniz ya da olamazsınız şeklinde bir cevap vermem doğru olmaz.

Önce priminizi tamamlayın

Soru: Sadettin Bey, ben 2005 yılında sigortalı oldum ve toplam bir aylık prim ödemem var. 2008 yılında kronik böbrek yetmezliği başladı ve beş yıl diyalize girdim. Nihayet bu sene böbrek nakli oldum. Acaba malulen emekli olabilir miyim? Bu konuda ne yapmam gerekir? Emine C.

Cevap: Değerli okurum, malulen emekli olabilmeniz için öncelikle en az 1800 gün prim ödemeniz gerekir. İsteğe bağlı veya imkanınız varsa çalışarak prim gününüzü tamamladıktan sonra malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Talepte bulunduktan sonra SGK’nın sizden isteyeceği raporu alır ve en az %60 oranında iş göremez olduğunuzu belgelerseniz malulen emekli olabilirsiniz.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/avuc-ici-tarama-sistemi-nedir-yazisi-884164

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI