Asgari Ücrete Temmuz Ayarı – 4 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Asgari Ücrete Temmuz Ayarı – 4 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 04 Temmuz 2013 - 8:24

Her yıl ocak ve temmuz aylarında artırılması alışkanlık haline gelen asgari ücret, geçtiğimiz yıl açıklanan tutarlar doğrultusunda bu yıl temmuz ayından itibaren brüt 1.021,50.-TL olarak uygulanacak.

Asgari ücrete bağlı olarak değişen SGK prim tutarları ise 01.07.2013-31.12.2013 döneminde alt sınır olarak 1.021,50.-TL, ve üst sınır (Tavan) olarak ise 6.639,90.- TL olarak uygulanacak. Bu durumda ise bir kişinin brüt ücretinin 6.639,90.- TL’nin üzerinde olması halinde ise bu tutarı aşan kısımdan SGK primi kesilmeyecek.

Bu tutardan gelir ve damga vergisi ile SGK primi düşüldükten sonra işçinin eline geçen net tutar (AGİ hariç) 730,28 TL olacak. Ancak işçinin evli olup olmadığına veya çocuk sayısına göre değişen asgari geçim indirimi (AGİ) dahil edildiğinde 01.07.2013-31.12.2013 döneminde en düşük ele geçen tutar (bekar ve çocuksuz işçi için) 803,68.-TL olarak uygulanacak.

Evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu bir işçiye ise 110,09 TL AGİ ödenmesi gerekeceğinden dolayı toplamda 01.07.2013-31.12.2013 dönemi için 840,37.-TL olarak ödenecektir.

Yine, evli ve eşi çalışmayan 4 çocuklu bir işçiye ise 124,77 TL AGİ ödenmesi gerekeceğinden dolayı toplamda 01.07.2013-31.12.2013 dönemi için 855,05.-TL olarak ödenecektir.

AGİ tek işyerinden verilir

Asgari Geçim İndirimi (AGİ), ücretin elde edildiği takvim yılı başında belirlenen 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin (2013 yılı gelirleri için 01.01.2013 itibariyle aylık 978,60 TL) yıllık brüt tutarına;

– Mükellefin kendisi için % 50’si

– Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u

– Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için % 7,5’i

– Diğer çocuklar için % 5’i

olmak üzere ücretlinin şahsi ve medeni durumu dikkate alınarak hesaplanan indirim oranlarının uygulanması sonucu bulunacak tutarın, gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine uygulanan oranla çar≠pılması sonucu hesaplanacak indirim tutarının 1/12’sinin aylık olarak hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilmesi suretiyle bulunacaktır.  Asgari Geçim İndirimi uygulamasında “çocuk” tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları ifade etmektedir.

Aynı zamanda birden fazla işverenden ücret alınması halinde, asgari geçim indirimi uygulaması, en yüksek ücretin elde edildiği işveren tarafından gerçekleştirilecek.

Ücretliler medeni durumu ve çocuk sayısı hakkında bildirimlerini, en yüksek ücret geliri elde ettikleri işverene vererek uygulamanın ilgili işverence yerine getirilmesini sağlayacaklardır. En yüksek ücretin hangi işverenden alınacağının belli olmaması halinde, indirimden yaralanacağı işvereni ücretli kendisi belirleyecektir. Ücretlinin aynı anda birden fazla işverenden dolayı asgari geçim indiriminden faydalandığının tespiti halinde; oluşan vergi ziyaı, ücretliden cezalı olarak tahsil edilecektir.

Net ücret üzerinden anlaşmak suretiyle çalışanlar da asgari geçim indiriminden yaralanacak olup, hesaplanan vergiden mahsup edilen asgari geçim indirimi tutarları net ücretleri ile birlikte ücretliye ödenecektir.

Asgari Geçim İndirimi’nin yıllık tutarı, her ücretli için asgarî ücret üzerinden hesaplanan yıllık vergi tutarını aşamayacak ve yılı içerisinde asgari ücret tutarında meydana gelen değişiklikler, asgari geçim indirimi uygulamasında dikkate alınmayacaktır.

İşveren ile çalışan arasındaki iş akdinin veya hizmet sözleşmesinin devam etmesi koşuluyla, çalışmayı geçici olarak durduran veya imkânsız hale getiren hallerde dahi asgari geçim indirimi uygulamasına devam olunacaktır. Ücretlinin faydalanacağı azami indirim tutarı, elde ettiği ücret geliri üzerinden hesaplanan gelir vergisi ile sınırlı olduğundan, mahsup edilecek kısmın fazla olması halinde ücretliye herhangi bir iade yapılmayacaktır.

Ücretliler, medeni durumları ve çocuk sayıları ile eşinin iş ve gelir durumu hakkında tebliğ ekinde yer alan “Aile Durumu Bildirimi” ile işverenlerine bildirimde bulunacaklardır. Durumlarında herhangi bir değişiklik olması halinde (evlenme, boşanma, ölüm, doğum vb.) bu değişiklikleri işverene bir ay içerisinde bildireceklerdir.

Kaynak: http://haber.stargazete.com/yazar/asgari-ucrete-temmuz-ayari/yazi-768356

Bir önceki yazımız olan Çalışmadan yaşın dolmasını bekleyen gelir testinden çıkan sonuca göre prim ödemeden sağlık yardımı alabilir - 2 Temmuz 2013 başlıklı makalemizde çalışmadan yaşın dolmasını bekleyen, gelir testi ve gelir testinden çıkan sonuç hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI