Asgari ücret haczedilemesin – 15 Mart 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Asgari ücret haczedilemesin – 15 Mart 2013
Paylaş
Tarih : 15 Mart 2013 - 9:47

Türkiye Taşkömürü Kurumu işçilerinden %10’unun maaşında haciz olduğunu geçtiğimiz günlerde öğrendik.
Elimizde sağlıklı bir veri olmasa da özel sektörde bu oranın daha da yüksek olduğunu tahmin etmek zor değil. Özellikle asgari ücretle çalışanların pek çoğu kredi kartı borçları sebebiyle batak durumunda.

Özel sektörde ücretli çalışan kesimin yarıya yakını SGK’ya asgari ücret üzerinden bildiriliyor. Aslında bunların bir kısmının daha yüksek ücretle çalıştığını biliyoruz. Fakat konumuz bu değil. Konumuz, asgari ücretin hacizden muaf tutulup tutulamayacağı.

İcra İflas 4’te 1 diyor

Hangi borcun nasıl tahsil edileceğine ilişkin düzenlemeler İcra İflas Kanunu kapsamında yer alıyor. Buna göre ücret ve maaşlar 1/4 oranında haczedilebiliyor. Oysa asgari ücretin -tanımı gereği- hacizden muaf olması gerekiyor. Adı üzerinde, insan hayatının devamı için gereken ‘asgari ücret’ten bahsediyoruz. Nitekim 2009 yılında yapılan düzenleme ile emekli maaşları hacze karşı tamamen korunmaya başlandı. Sebep, emekli aylığının kişinin hayati geçim kaynağı olmasıydı. Bu arada emeklilik aşamasına gelmiş pek çok çalışanın sırf maaşını hacizden korumak için emeklilik kararı aldığını hatırlatmış olalım. Örneğin maaşında haciz bulunan bir asgari ücretli, emekli olduğunda maaşını otomatik olarak yükseltmiş oluyor.

Milat belirlenebilir

Eskiden yapılmış borçlar için alacaklılar açısından haksızlığa sebep olmamak adına bir haciz muafiyeti tanınmayabilir. Fakat belirlenecek bir tarihten itibaren, asgari ücrete haciz uygulamasına son verilebilir. Özellikle ailede tek çalışanın asgari ücretli olması halinde bunun muhakkak yapılması gerekiyor. Tabii ki sadece asgari ücretliler için değil, memurlar da dahil olmak üzere bütün ücretlerin asgari ücret kadarı hacizden muaf tutulabilir.
Nasıl ki yeni anayasada asgari ücretin vergiden muaf olması konusunda bir mutabakat sağlandı, aynı mutabakat haciz konusunda da sağlanabilir. Zira gerekçe tamamıyla aynı; asgari yaşam standardı insanların elinden hiçbir şekilde alınamasın.

Tabii konu vergi değil de haciz olduğunda bankalardan ciddi bir muhalefet beklemek lazım. Çünkü hesabını tutturamayıp kredi kartı borç sarmalına giren yüz binlerce asgari ücretli bankalar için ciddi bir pazar oluşturuyor. Asgari ücretle çalışan işçinin 5000 lira limitli kart taşıması başka türlü açıklanabilir mi?

Tazminat alabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, ben banka sandığına tabi bir banka çalışanıyım. Bankada 14 yıllık çalışmam var. Öncesinde de 90 günlük bir SSK hizmetim bulunuyor. Ben istifa ederek kıdem tazminatı alabilir miyim? Tazminatta tavan var mıdır? Sema A.

Cevap: Değerli okurum, eğer ilk SSK girişinizin üzerinden 15 yıl geçmişse istifa ederek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Bunun için öncelikle banka sandığınızdan toplamda 15 yıl ve 3600 günü doldurduğunuza dair yazı alıp yönetime vermeniz yeterli olacaktır. Kıdem tazminatında tavan bugün için 3129 liradır. Maaşınız bu rakamdan fazla da olsa tavan kadar ödeme yapılır.

Kaynak: http://ekonomi.bugun.com.tr/asgari-ucret-haczedilemesin-yazisi-226401

Bir önceki yazımız olan Üç yerden maaş alabilir miyim? - 15 Mart 2013 başlıklı makalemizde emekli sandığı, sigorta'dan emekli ve üç yerden maaş alabilirmiyim hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI