Araştırma ve İnovasyon Projelerinde Tasarım Faaliyeti Nasıl Kurgulanmalı?

Ana Sayfa » Ar-Ge » Araştırma ve İnovasyon Projelerinde Tasarım Faaliyeti Nasıl Kurgulanmalı?
Paylaş
Tarih : 16 Eylül 2013 - 9:26

ARAŞTIRMA VE İNOVASYON PROJELERİNDE TASARIM FAALİYETİ NASIL KURGULANMALI?

 

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK
Ulusal ve Uluslar arası Ar-Ge Hibe
Fonları Uygulayıcısı

 

HAREKET NOKTASI OLARAK PROBLEM

-Ulusal ve uluslar arası araştırma ve inovasyon projelerinin reddinde bize göre  en öne çıkan unsur ürün ve makine tasarımının yetersizliğidir( Ocak 2014 başında yürürlüğe girecek Avrupa Birliği Horizon 2020 Çerçeve Programında ar-ge kavramı yerine araştırma ve inovasyon kavramı kullanıldığından biz de bu değişikliğe uyuyoruz).Projelerin kalbi tasarım faaliyeti olup,firma dışına ihale edildiği zaman yatırım faaliyeti olarak değerlendirildiği için olumsuz sonuç alınması beklenmelidir.

-Uygulamadan elde ettiğimiz deneyimler eşliğinde bilimsel,teknik ve mali ekipten oluşan ar-ge ekibimizle tasarımın bize göre doğru kabul edilebilecek bir tanımını ve süreç adımlarını belirleyerek,site üyesi arkadaşlarla  eleştirel yöntemle tartışalım dedik.

 

TASARIMIN TANIMI

 

Genelde bizler araştırma ve inovasyon projelerini ürün ve süreç yenilikleri olarak birlikte ele aldığımız  için  geniş kapsamlı tasarımın tanımını şöyle yapabiliriz:
Tasarım; istenen ürünü elde edebilecek makinanın ardışık hareketlerinin öngörülmesi, öngörülen ardışık alt ünitelerin yapısi (geometrisi, malzemesi vb), çalışma prensibi(Hidrolik, pnomatik  vb) ve hangi parametrelerde (sıcaklık, basınç, kuvvet vb) olacağına sistematik olarak karar verme sureci/denemeleridir.

 

TASARIM SÜREÇ ADIMLARI

 

-Proje önerisini yazarken ,tasarım surecinin analizinde geriye dogru giden (retrograde) bir  yöntem uygulanırız,yani istenen yenilikçi ürün  özelliklerinden hareket edilerek geriye doğru gidilmek suretiyle üründe ve makinede gereklilikler (olmasi gerekenler )belirlenir.

 

-İlkin   firma ici ve disi mevcut sorunlardan hareketle arzulanan ürünün  yenilikçi unsurları mukayeseli olarak tanımlanır.

 

– Yenilikçi ürün  özelliklerinden hareketle;kritik her bir ürün  özelliğinin parametreleri,çoğulcu üretim yöntemleri,biri hariç diğer yöntemlerin elenmesi ya da ortadan kaldırılması için eleştirel gerekçelendirme,uygun seçilen yöntemin riskleri ve önlenmesi için eylem planı  sistematik olarak yazılır.

 

-Ürün  özelliklerini karşılayacak makine yeniliklerinin ar-ge unsurları  ile aksiyon planlarının sistematiği , bir bütün halinde bir önceki paragrafta  ürün için tanımlanan  hareket tarzıyla yerine getirilir.

 

-Hedeflenen  ürün  ve makine yeniliklerinin elde edilmesi ancak belli koşullarda geçerlidir,uygun koşulların belirlenmesinin  prototip imalata girmeden tasarım düzeyinde belirlenerek olası hataların elenmesi için 3 boyutlu simülasyon calışması, mühendislik hesapları,SEY(Sonlu Elemanlar Yöntemi) vb. gibi doğrulama faaliyetlerinin yapılması hem kaynak israfını önleyerek maliyet tasarrufu,hem deneme -yanılma suresini kısaltma, hem de doğru isi doğru şekilde tanımlayarak proje yapmada etkinlik sağlar.

 

-Proje onaylanıp,uygulama aşamasına geçilerek öngörülen proje çıktılarının  gerçeklerle örtüştüğünün  sınanması(test edilmesi) için mali raporlama kapsamında teknik,mali ve ymm raporları yazılır.Rapor yazılmasında (konumuz gereği tasarım çalışmalarının  yazılmasında) uygulanan analiz yöntemi kavram geliştirmeden tasarıma,oradan prototip imalat ve fiziksel  testlere kadar ileri doğru giderek  açıklama amacı taşıdığından(gereklilikler değil) progresif(Progressive) süreç  analiz yöntemi kullanılır.

 

-Projede öngörülen len gerekliliklerle (yani çıktılarla) gerçeklesen çıktılar arasındaki uyusmazlıklar sapmalar olarak tanımlanarak,teknik raporda gerekçelendirmesi(justification) yapılır.

 

SONUÇ

Görüldüğü üzere araştırma ve inovasyon projelerine ve sistemin kalbi olan tasarım faaliyetine önce mevcut ürün ve süreçte karşılaştığımız sorunlar ele alınmakta,bununla birlikte sorunlarda  takılı kalmayıp bir an önce  çözüm üretmek için ürün ve makinenin mevcut duruma göre mukayeseli özgün ve yenilikçi unsurları belirlenmekte,her bir yenilikçi unsurların elde edilmesindeki çoğulcu yöntemler belirlenerek eleştirel yöntemle biri dışındaki yöntemler ,hatalar elenmekte,seçilen yöntemin olası riskleri ve önleme tedbirleri ele alınmakta,optimal koşulların belirlenmesi için de  tasarım doğrulama faaliyeti gerçekleştirilmektedir.Tasarım sürecinde hata eleme aşaması  bizce mutlaka uygulanması gereken merkezi bir rol oynamaktadır.

Karl R.Popper’in dediği gibi “sorun çözme ya da buluş,hiçbir zaman tamamıyla bilinçli değildir;hep denemeler biçiminde gerçekleşir:Deneyler ve yanılgıların ayıklanması biçiminde.”

George Bernard Shaw da hatalar içeren bir deneyim ve hataların ayıklanması konusunda şöyle demektedir:” Hatalarla dolu bir hayat, bomboş geçirilmiş bir hayattan çok daha faydalı ve onurludur”.

Bir önceki yazımız olan Kazakistan Muhasebe Uygulamaları ile Türkiye Muhasebe Uygulamalarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Kazakistan Muhasebe Hesap Grupları, kazakistan muhasebe uygulamaları ve Muhasebe hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI