Araştırma İle Yenilik Faaliyetleri Arasındaki Önemli Farka Dikkat

Ana Sayfa » Ar-Ge » Araştırma İle Yenilik Faaliyetleri Arasındaki Önemli Farka Dikkat
Paylaş
Tarih : 16 Aralık 2013 - 9:20

ARAŞTIRMA İLE YENİLİK FAALİYETLERİ ARASINDAKİ ÖNEMLİ FARKA DİKKAT

 

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge ve İnovasyon Danışmanı, YMM

 

İşimiz gereği  piyasada  birçok firma ile iletişime geçip,ziyaretlerde bulunuyoruz.Bu ziyaretlerde  “araştırma ve yenilik faaliyetleri”ne ilişkin geliştirilmiş kavram,terim ve benzer sözcükler duyuyoruz.Örneğin;ar-ge(araştırma-deneysel geliştirme),ar-ge(arakla-geliştir yada İngilizcesi ile imitation-inovation-taklit et,uyarla),ar-ge(arakla-getir yani tam kopyacılık),ar-ge(arkadan gel- yani önce fiziki deneme ve yanılma ile makineyi yap,çizimini,tasarımını çalışan makineye göre sonradan  oluştur).

 

Bu benzer sözcükler bir tarafa,bence piyasadaki temel problem “araştırma ve yenilik faaliyetleri” ile sadece “yenilik” faaliyeti arasındaki ayrımın tam yapılamamasındandır.Çünkü bu ayrıma göre vereceğimiz projelerin türü ile kurumları farklılaşmaktadır.Bu konuda bize yardımcı olması için 11 Aralık 2013 tarihinde Avrupa Komisyonu’nunca açıklanan 70 milyar €’luk araştırma ve yenilik çerçeve programı olan HORIZON 2020’ye ait bir  iş programından aşağıdaki alıntıları kullanmanın faydalı  olacağını düşündüm.

 


AB’YE GÖRE ARAŞTIRMA VE YENİLİK FAALİYETLERİ İLE YENİLİK FAALİYETLERİ MUKAYESESİ

 

 

Research and innovation actions :

 

Description: Action primarily consisting of activities aiming to establish new knowledge and/or to explore the feasibility of a new or improved technology, product, process, service or solution. For this purpose they may include basic and applied research, technology development and integration, testing and validation on a small-scale prototype in a laboratory or simulated environment.

Projects may contain closely connected but limited demonstration or pilot activities aiming to show technical feasibility in a near to operational environment.

Funding rate: 100%

(Kaynak:Horizon 2020  Work Programme 2014-2015 ,18.General Annexes sayfa 8).

 

ARAŞTIRMA VE YENİLİK FAALİYETLERİN TANIMI :Yeni bilginin oluşturulmasına  ve/veya yeni ya da iyileştirilmiş   teknoloji,ürün,süreç,hizmet ve  çözümüne dair yapılabilirliğin ,fizibilitenin  araştırılmasına  yardım eden faaliyetlerden meydana gelir.Bu amaçla,laboratuar ya da simüle edilmiş (benzetilmiş) ortamdaki  küçük çaplı prototipler için temel ve uygulamalı araştırmaları,teknoloji geliştirme ve entegrasyonu,test ve doğrulamayı içerebilir.Projeler, uygulamalı ortam içinde teknik yapılabilirliğini göstermeye yardımcı olmak amacıyla sınırlı ölçüde kanıtlama ya da pilot faaliyetleri kapsayabilir.

 

Hibe oranı :% 100(% 25 genel giderlerin-ovearhead- ilavesiyle bu oran % 125’e çıkar)

 

 

 

 

Innovation actions :

 

Description: Action primarily consisting of activities directly aiming at producing plans and arrangements or designs for new, altered or improved products, processes or services. For this purpose they may include prototyping, testing, demonstrating, piloting, large-scale product validation and market replication.

A ‘demonstration or pilot’ aims to validate the technical and economic viability of a new or improved technology, product, process, service or solution in an operational (or near to operational) environment, whether industrial or otherwise, involving where appropriate a larger scale prototype or demonstrator.

A ‘market replication’ aims to support the first application/deployment in the market of an innovation that has already been demonstrated but not yet applied/deployed in the market due to market failures/barriers to uptake. ‘Market replication’ does not cover multiple applications in the market of an innovation that has already been applied successfully once in the market. ‘First’ means new at least to Europe or new at least to the application sector in question. Often such projects involve a validation of technical and economic performance at system level in real life operating conditions provided by the market.

Projects may include limited research and development activities.

Funding rate:70%.

(Kaynak:Horizon 2020  Work Programme 2014-2015 ,18.General Annexes sayfa 8).

 

YENİLİK FAALİYETLERİN TANIMI:Ağırlıklı olarak yeni,değiştirilmiş ya da iyileştirilmiş ürün,süreç ya da hizmetlerin üretim  planları ve ayarlamaları  ya da tasarımının oluşturulmasına   doğrudan yardım eden faaliyetleri kapsar.Bu amaçla,prototip,test,demonstrasyon(kanıtlama),pilot tesis,büyük ölçekli ürün doğrulama ve piyasaya seri üretimlerinin sunulmasını(ticarileşmesini) kapsar.

 

Demonstrasyon(kanıtlama) ya da pilot tesis, sınai ya da başka şekilde uygun olduğunda büyük ölçekli prototip yada demonstrasyon içerek şekilde uygulamalı ortamda yeni ya da iyileştirilmiş teknoloji,ürün,süreç ,hizmet ya da çözümünün teknik ve ekonomik uygunluğunun  doğrulanmasına   yardım  ederler.

 

Pazara ilk  seri üretim sunumu(market replication),doğrulanmış,kanıtlanmış yeniliklerin ilk piyasaya sunumu ve pazarlama hatalarının /engellerinin ortadan kaldırılmasına yardım eder.Daha önce piyasaya  başarı ile sunulmuş yeniliklerin yeniden çoklu olarak piyasaya sunulması,yenilik faaliyeti değildir.Bu anlamda “ilk”in anlamı Avrupa piyasasına ya da ilgili sektöre ilk sürülmesi demektir.Çoğu kez projeler piyasadaki real uygulamalı sistem seviyesinde teknik ve ekonomik performanslarının doğrulanmasını içerir.Projeler sınırlı ölçüde araştırma ve geliştirme faaliyetleri içerebilir.

 

Hibe oranı :% 70(% 25 genel giderlerin-ovearhead- ilavesiyle bu oran % 87,5’a çıkar)

 

 

ANALİZ VE BİZDEKİ UYGULAMA

 

 

Yukarıdaki tanımlara göre , bence sorun çözmeye yönelik temel ve uygulamalı araştırması yapılarak yeniliğe yol açacak  birçok üretim yönteminin  ilgili parametrelere göre analiz edilerek ön seçimin ve risklerinin belirlenmesine yönelik   prototip ve pilot tesis faaliyetleri birer “araştırma ve yenilik faaliyetleri”dir.Bu anlamda  TÜBİTAK-TEYDEB  teknoloji ve yenilik destek programları (1507,1501 gibi) ,araştırma ve yenilik faaliyetlerini desteklemektedir.Keza KOSGEB’in araştırma ve inovasyon destek programının içeriği de araştırma ve yenilik faaliyetleridir.

Buna karşın,araştırma ve yenilik faaliyetleri sonucu prototipi oluşturulmuş ürün,süreç ve hizmetin ilk numunelerinin oluşturulması ve piyasaya sürülmesi ile ilgili faaliyetler sadece yenilik ya da inovasyondur.Bu bağlamda KOSGEB’in Endüstriyel Uygulama  programı ile Ekonomi Bakanlığının ar-ge’si tamamlanmış ürünün seri üretimine yönelik olarak verdiği 5. Bölge Yatırım destekleri,yenilik faaliyetleridir.

Kuşkusuz bu tanımlar için  uluslar arası Kılavuzlar olan FRASCATİ ile OSLO kılavuzlarına da bakmakta yarar vardır.Örneğin FRASCATİ Kılavuzu’nun 85.paragrafında yer alan açıklamaya göre;ürün standartlaştırmasının hazırlanması,gerçekleştirilmesi ve korunmasına yönelik alet/teçhizat/yazılım üretimi  gibi süreç çalışmalarının ar-ge  kapsamının dışında tutulması gerektiği belirtiliyor.

 

ÖZET SÖZLER

-Global düşünüp,yerel davranmalıyız.

-Halen  sahip olduğumuz  bilgilerimizin doğruluğu geçici olup,daha yeni  ve iyileştirilmiş bilgiye her an yerini bırakabilir.

-Bilimde ve bilgide kesinlik yoktur.

-Hatalı bilgi ile özdeşleşmeyip onu  yok etmeliyiz,edemez isek o,bizi yok eder.

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI