Aralıkta şirkete otomobil almanın dayanılmaz cazibesi – 25 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Aralıkta şirkete otomobil almanın dayanılmaz cazibesi – 25 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 25 Aralık 2013 - 10:33

BAŞLIKTAKİ cazibe, vergi avantajından kaynaklanıyor. Aralık ayı sonuna kadar otomobil veya cip almanın, önemli bir “vergi avantajı” var.
Silindir hacmi 2.000 cm’ü aşan otomobil ve ciplerde, bu avantaj daha fazla.

AVANTAJ NE?

Otomobil ya da cip alanlar, fatura bedelinin yarıdan fazlasını, bir defada defterlerine masraf yazabiliyorlar.
Örneğin bu gün “sıfır kilometre” otomobil ya da cip alan bir doktor, avukat, mimar, noter aldığı aracın fatura bedelinin üçte ikisini, defterine anında masraf yazıp, gelirinden düşecek.
Olay bu meslek grubu ile sınırlı değil. Aynı avantaj mobilyacı, yedek parçacı, konfeksiyoncu, inşaatçı gibi ticari kazanç elde edenler için de söz konusu. Kuşkusuz limited ya da anonim şirket adına alınan otomobil ve cip için de..
Hemen belirtelim bu avantajdan yılın ilk günlerinde, yıl içinde ya da yılın son gününde lüks araç alanlar da yararlanıyor. Ancak yılsonunda, büyük bir gider kalemi olması nedeniyle, şu anda avantaj daha fazla. İkinci el araç alana ise vergi avantajı yok.

100 OTOMOBİLE 171 VERGİYE
Türkiye’de satılan otomobil ve ciplerin, vergisi tabloda gösterilmiştir.
Motor silindir hacmi 2.000 cm3’ün üzerinde olan otomobil ve ciple ilgili olarak Tablo-I’de örnek verilmiştir.
Görüldüğü gibi, değeri 100 bin TL olan bir otomobil ve cipten, 171,4 bin TL vergi alınıyor.
Başka bir anlatımla, otomobil veya cip için ödenen 271,4 bin TL’nin, 171,4 bin TL’si yani yüzde 63’ü vergi oluyor.
Tablo-II’de de gördüğünüz gibi, vergilerin toplamı; 1.600-2.000 cm3 arasında yüzde 112,40 (yani otomobil satış fiyatının yüzde 53’ü), 1.600 cm3’e kadar olan otomobillerde de yüzde 65,2 (yani otomobil satış fiyatının yüzde 39’u) oluyor.
Görüldüğü gibi, silindir hacmi 2.000 cm3’ün üzerinde otomobil ve cip alanlar, ödedikleri yüzde 171,4 ÖTV ve KDV’nin tamamını, defterlerine gider yazabiliyorlar (Yasal dayanağı için Bkz. KDV Kanunu Md.30/b ve 23 seri No.lu KDV Genel Tebliği (I) bölüm ve VUK.Md.270/2).
Ayrıca, aynı otomobil veya cip için yıl sonunda kıst amortisman yoluyla ilave bir gider yazma imkanı da oluyor (VUK Md.320/2). Bunların yanı sıra; bakım, onarım giderleri ile şoför ücreti de şirketten ödenip, masraf yazılabiliyor.
Özetle, otomobille ilgili giderler ve ödemeler, Devletten ve şirketten karşılanmış oluyor.
DİĞER ARAÇLAR
2.000 cm3’ün altında silindir hacmine sahip otomobil ve ciplerin alımında da yukarıdaki avantajdan yararlanılıyor.
Ancak Tablo-II’de görüldüğü gibi, silindir hacmi küçük olan araçların ÖTV oranı düşük olduğu için, gider yazılabilecek tutar da buna göre oluyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25437259.asp

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI