AR-GE ve Yenilik Faaliyetlerinin Felsefi ve Zihinsel Yönleri Hakkında Bir Bakış Açısı

Ana Sayfa » Ar-Ge » AR-GE ve Yenilik Faaliyetlerinin Felsefi ve Zihinsel Yönleri Hakkında Bir Bakış Açısı
Paylaş
Tarih : 13 Ağustos 2013 - 17:16

AR-GE VE YENİLİK FAALİYETLERİNİN RUHSAL VE FİZİKSEL BOYUTLARI  HAKKINDA BİR BAKIŞ AÇISI GELİŞTİRME DENEMESİ

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK
Ulusal ve Uluslar arası Ar-Ge Hibe
Fonları Uygulayıcısı, Dış Ticaret Uzmanı,
Öğretim Üyesi, YMM, Baş Denetçi

Sabahları çok erken kalkıp spor yaptıktan sonra işe gitmeden önceki zamanda araştırma ve yenilik faaliyetlerinin birçok yönü için bakış açıları geliştirmeye çalışıyorum. Bu bağlamda ağırlıklı olarak  fiziksel boyutta algıladığımız  ar-ge ve yenilik faaliyetlerinin   firmalar için  zihinsel,ruhsal ve felsefi boyutlarını  araştırıyorum. Elimdeki “Esther& Jerry Hicks’in  “Çekim Yasası” kitabını 3-4 kez okudum. Bu kitaptaki bilgileri nasıl araştırma ve yenilik sürecine uyarlayabilirim diye  düşündüm ve sonuçta ortaya aşağıdaki ar-ge için  RUHSAL VE FİZİKSEL boyuttan oluşan süreç adımları  zihnimde canlandı.Eleştirel analiz ve hata elemesi için değerlendirmenize sunuyorum.

 

ARAŞTIRMA VE YENİLİK  FAALİYETLERİNDE SÜREÇ ADIMLARI

1.Evrensel yasa olarak kabul edilen Çekim Yasası’na göre ; benzer benzeri çeker,kendisine benzer olan şey, çekilir (sayfa 51). Araştırma  ve yenilik faaliyetlerinin başlangıç noktası firmaların karşılaştıkları sorunlardır:Yerli ve yabancı rakiplere göre ürettiği ürün ve süreçlerinde yenilik yapamadığı için küresel rekabette geri kalmıştır,reklamasyon nedeniyle kalite sorunları vardır,verimleri düşük olduğu için birim maliyeti yüksektir,mevcut üretim yöntemleri ile ulusal ve uluslararası yeni standartlara uyamamaktadır vb.gibi. Bu durumda firma yetkilileri bu sorunlara çözüm yerine ağırlıklı olarak sorunlar üzerine odaklanırsa negatif duygu ve enerji oluşur,negatif duygu ile bütünleşen düşüncelere karşılık veren Çekim Yasası titreşimsel manyetik gücü ile evrenden benzer düşünce,durum ,surun ve firmaları kendine çekerek sorun giderek büyür.

2.Bu yaklaşım yerine sorunu tespit ettikten sonra , daha başlangıç noktasında çözümlere yoğunlaşılırsa sorunlar büyümez,odak noktası çözümlere odaklandığı için firmada ar-ge ve yenilik faaliyetlerine karşı pozitif enerji ve duygular oluşur.Eğer firma bu aşamada ar-ge ve yenilik faaliyetleri için hibe esaslı proje yapmaya karar verir ve bunun gerçekleşmesine izin vererek beklenti ve inanma sürecine girerse,pozitif hissettiğimiz düşünceler büyür,büyüdükçe düşüncenin özünü kendine çekmek için evrenden benzer düşünce, koşul , çözüm ve firmaları kendine çekerek fiziksel boyutta gerçekleşme moduna girer.Burada dikkat edilirse yaratım sürecinin biri niyet(arzu) diğeri beklenti(inanç,olmasına izin verme) olmak üzere iki unsuru vardır(sayfa 114).Uygulamada  deneyimlediğimiz gibi ar-ge ve yenilik projelerini yapmaya arzu eden firma yetkilileri,bunun gerçekleşebileceklerine inanmıyorlarsa,proje iş paketlerine üretime verdikleri ağırlıktan dolayı gereken zaman ve kaynak ayırmıyorlar ise,tek başına niyet yeterli olmadığından ya proje gerçekleşmiyor ya da proje yazılsa dahi değerlendirmede red sonucu ile karşı karşıya kalıyor.Sonuçta firmada tekrar negatif duygu hakim olduğundan bu gel git sonucu oluşan çelişik düşünceler firma ortamında hakim oluyor.

3. Ar-ge’de tasarım süreci fiziksel eylemler aracılığıyla değil,çoklukla düşünceler ve zihinsel faaliyetler ile belirlenir(ilişki için bkz.s.104) .Ar-ge terminolojisiyle konuşursak,projemizin prototip imalatına geçmeden önce zihinsel ve tasarım düzeyinde düşüncelerimizi sıraya sokarak,proje girdilerinin istenilen proje çıktılarına yol açacağını bir takım mühendislik hesapları,bilgisayar ortamında üç boyutlu analiz yöntemleri ile hataları elersek,prototip imalat aşamasında fazla sorunla karşılaşmayız.Bizim için  Pareto analizine göre ar-ge çalışmasının % 80′i ruhsal, zihinsel yani tasarım faaliyeti,% 20′si prototip imalat ve fiziki uygunluk testleridir.Bir bakıma ar-ge’nin kalbi tasarım faaliyeti olup,firma dışına ihale edilemez. Alt yapısı müsait olan firma ürün yeniliği için gerekli olan  süreç makinesinin tasarımını kendisi yaparak,tasarımına göre oluşturulan iki boyutlu imalat çizimlerine göre makine parça ve ünitelerini firma dışında yaptırarak,hibe kapsamına dahil edebilir.

4.Tasarım aşamasında hata elemeden söz ettik,ürün ve süreç yeniliklerinde yeniliği sağlayan süreç ve araçlar, yöntemler birden fazla olmalı ,belirlenen parametrelere  göre uygun olan bir yöntem seçilip, diğerleri eleştirel analizle  ortadan kaldırma işlemine tabi tutulmalıdır.Aksi halde çelişkili düşüncelerin bulunduğu ortamda negatif duygular oluşur. Karl R.Popper’e göre bilimsel gelişme , çelişkili durumlara katlanmamak yolundaki ısrarımıza bağlı olup,bu ısrar yenilikçi fikir ve tasarımlara yol açar.

5.Tasarım faaliyetinden sonra ar-ge çalışmasının fiziksel boyutu için prototip imalata geçilir,gerçek ortamda uygunluk testleri yapılarak tespit edilen hatalar düzeltilir ve bu arada 6 aylık dönemsel mali raporlama ile hibe talebinde bulunulur,ayrıca ar-ge indirimi,SGK işveren ve gelir vergisi stopaj teşviki avantajlarından yararlanılır.

6.Firma ar-ge ve yenilik projesini tamamlayıp hibe fonları ile mali teşviklerden yararlandıkça pozitif duygu içinde olacağından ,Çekim Yasası’nın titreşimsel manyetik gücü ile yeni ulusal ve uluslararası ar-ge projelerine başvurur,ortak projeler için yerli ve yabancı ortaklar bularak,üretim teknolojisini geliştirir.Verdiği projeler arasında red yerse,bu durumu eksikliklerini gidermek için bir fırsat gözüyle bakarak,pozitif düşüncelerini bırakmaz.

7. Firmaların sahip olduğu  pozitif duygunun varlığı, araştırma ve yenilik faaliyetleri için en büyük başarı ölçütüdür.

KONUYU ÖZETLEYEN SÖZ

Yazımızı “Bilinçaltının Gücü” kitabının yazarı “ Joseph Murphy ”nin kitabındaki iki sözle bitirmek istiyoruz:
-İyi düşünürseniz iyi şeyler ,kötü düşünürseniz kötü şeyler olur.Gün boyunca ne düşünürseniz o olursunuz.
-Geleneksel yöntemlerden bağımsız düşünün ve plan yapın.Her sorunun bir cevabı ve çözümü olduğunu bilin.

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI