Ar-Ge ve İnovasyon ,Endüstriyel Uygulama Destek Programları Öncesi ya da Eş Zamanlı Olarak KOSGEB’in Genel Destek ve Yeni Girişimci Desteklerinden de Yararlanılmalı

Ana Sayfa » Ar-Ge » Ar-Ge ve İnovasyon ,Endüstriyel Uygulama Destek Programları Öncesi ya da Eş Zamanlı Olarak KOSGEB’in Genel Destek ve Yeni Girişimci Desteklerinden de Yararlanılmalı
Paylaş
Tarih : 25 Kasım 2013 - 9:18

AR-GE VE İNOVASYON ,ENDÜSTRİYEL UYGULAMA DESTEK PROGRAMLARI ÖNCESİ YA DA EŞ ZAMANLI OLARAK KOSGEB’İN GENEL DESTEK VE YENİ GİRİŞİMCİ DESTEKLERİNDEN DE YARARLANILMALI

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK

Ar-Ge ve İnovasyon Danışmanı, YMM

 

GİRİŞ

Uğraş alanım daha çok  ar-ge ve inovasyon çalışmaları olduğu için mevzuat ve uygulama birlikteliği ile oluşan yazılarımı daha çok bu konularda yoğunlaştırdım.Ancak müşterilerimden gelen talepler arasında KOSGEB’in sunduğu diğer destekler hakkında da kısaca açıklama yapmam istenmektedir.Bu kapsamda KOSGEB’in ar-ge ve inovasyon dışında şu an itibariyle uygulanan GENEL DESTEK PROGRAMI ile YENİ GİRİŞİMCİ DESTEK PROGRAMI hakkında yönlendirici bilgiler aşağıda verilmektedir.Bu programlardan şahıs ya da sermaye şirketleri şeklindeki  imalat,yazılım firmaları ile çok az istisnalar dışındaki  ticaret ve hizmet  firmaları da yararlanmaktadır.

 

GENEL DESTEK PROGRAMI

 

KOSGEB’İN sitesinde genel destek programı hakkında şu bilgiler verilmektedir:

PROGRAM BAŞVURUSU VE SÜRESİ

KOBİ Beyannamesi onaylanmış işletmeler, KBS-KOSGEB Bilgi sistemi(www.destek.kosgeb.gov.tr)üzerinden online olarak Genel Destek Programı Başvuru Formunu doldurup,  Genel Destek Programı Başvuru Formu ve Genel Destek Programı Taahhütnamesini kaşeli-imzalı olarak KOSGEB’e başvururlar.  Taahhütnamenin evrak kayda alındığı tarihten itibaren 3 yıllık program süresi başlamakta olup,bittiğinde yeniden 3 yıllık programa başvurabilmektedirler.

 

 

GENEL DESTEK PROGRAMI DESTEKLERİ

DESTEK ÜST LİMİTİ (TL)

DESTEK ORANI

Yurt İçi Fuar Desteği

30.000

1.Bölge

(İstanbul)

%50

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği

10.000

Tanıtım Desteği

10.000

Eşleştirme Desteği

15.000

Nitelikli Eleman İstihdam Desteği

20.000

Danışmanlık Desteği

15.000

Eğitim Desteği

10.000

Enerji Verimliliği Desteği

30.000

Tasarım Desteği

15.000

Sınai Mülkiyet Hakları Desteği

20.000

Belgelendirme Desteği

10.000

Test, Analiz ve Kalibrasyon Desteği

20.000

Bağımsız Denetim Desteği

10.000

 

AÇIKLAMALAR:

1.Yukarıdaki destek oranı İstanbul,Bursa,İzmir,Ankara  gibi 1.bölge illeri ile Denizli,Adana,Sakarya gibi 2.bölge illeri için % 50,diğer 3.4.5. ve 6.bölgeler için % 60’dır.Destek üst limitleri,harcama ve gider belgelerine bu oranların uygulanması ile bulunan  meblağlardır.

-Uygulamadan elde ettiğimiz bilgilere göre yukarıdaki desteklerden daha çok aşağıdaki alt destekler kullanılmaktadır:

2.-Nitelikli Eleman Desteği:Üniversite mezunu yeni istihdam edilecek 2 personel için net ücret üzerinden her biri için  yukarıdaki oranlar tatbik edilmek suretiyle  aylık 1.500 TL’yi geçmeyen üst limit dahilinde verilmektedir.

3.-Tanıtım Desteği:Broşür,katalog,cd ve yurt dışındaki reklam giderleri için verilir.

4.Yurt içi Fuar desteği: Yurt İçi Uluslararası İhtisas Fuarlarında 120 (yüz yirmi) TL/m² destek üst limitidir.

 

5.Yurt dışı iş gezisi desteği:Çeşitli sektörlerdeki en az 10 dernek üyesine toplu halde yurt dışı geziler için uçak ve konaklama giderleri için destek verilmektedir.

 

6.Test,Analiz ve Kalibrasyon desteği: Kamu kurum/kuruluşları veya üniversitelerce kurulmuş laboratuarlardan alacakları test, analiz, kontrol-muayene ve kalibrasyon hizmetleri ile yurt içi ve yurt dışı laboratuarlarda akredite olunan test, analiz, kontrol-muayene ve kalibrasyon  hizmet giderlerine destek verilir.

 

7.Belgelendirme desteği:Türk Akreditasyon Kurumu(TÜRKAK) ile bu kurumca akredite edilen kuruluşlardan alacakları  İSO,CE,OHSAS gibi belge giderleri desteklenir.

 

 

 YENİ GİRİŞİMCİ  DESTEĞİ

 

 

 

İlgili kurslardan sertifika alarak yeni iş kuran girişimcilere KOSGEB sitesine göre verilen  destekler şu şekildedir:

YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ

DESTEK ÜST LİMİTİ (TL)

DESTEK ORANI (%)

İşletme Kuruluş Desteği (İşletme Kuruluş Giderleri)

3.000

1.Bölge(İstanbul)

%60

Girişimcinin kadın veya özürlü olması halinde %70

Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği

15.000

İşletme Giderleri Desteği

12.000

Sabit Yatırım Desteği

70.000

AÇIKLAMALAR

1.İşletme kuruluş desteği : Noter,ticaret sicili,muhasebe vb gibi kuruluş giderleri için hibe  olan bu desteğin üst limiti için 3.000 TL dir.

2.Makine,teçhizat,yazılım ve ofis donanım desteği: İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 12 ay içinde satın alınan/alınacak makineteçhizat, yazılım ve ofis donanımları için hibe olarak  15.000 TL verilir.Makineler yeni ya da en fazla üç yaşında olmalıdır.

3.İşletme giderleri desteği:24 ay içinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik hibe  olarak desteğin üst limiti her ay için 1.000 TL olmak üzere toplam 12.000 TL’dir.

4.Sabit yatırım desteği:24 ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için banka teminat mektubu karşılığında  geri ödemeli olarak en fazla  70.000 TL verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI