Altınları tutayım mı yoksa satayım mı? – 29 Haziran 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Altınları tutayım mı yoksa satayım mı? – 29 Haziran 2013
Paylaş
Tarih : 29 Haziran 2013 - 9:17

SORU: Altı ay önce evlendim. Allah eksik etmesin eş, dost, akraba derken çok iyi altın geldi.

Önceki gün bir arkadaşım “Oğlum Nuri, yeni vergi tasarısı ile uçan kuşa bile vergi geliyormuş. Altınları hemen sat” dedi. Ne diyorsunuz altınları tutayım mı satayım mı?
Nuri Demirci – ANTALYA

YANIT: Arkadaşınız size şaka yapmış ya da yanlış bir duyum almış. “Uçan kuşa vergi” benzetmesi gibi bir olay yok. Yeni vergi tasarısında, düğünde veya özel günlerde takılan altınlara ve bunların satışına gelir vergisi veya başka bir vergi yok. Rahat olun…

Londra’da ev alabilir miyim?

SORU: Ben turist olarak Londra`da bulunmaktayım. Buradan konut almak istediğimde parasını Türkiye’den buraya transfer etmem ile ilgili yasal bir engel var mı? Veya mülk edinmem ile ilgili kurallar var mı? Bu konuda gazetede bizi aydınlatırsanız sevinirim.
Çiğdem Akbaş – LONDRA

YANIT: Türklerin Londra’da ev alması yönünden hiçbir yasal engel yok.  Parayı da Türkiye’den banka aracılığı ile transfer edebilirsiniz. Burada da yasal engel yok.

Evdeki hizmetçi nedeniyle risk değerlendirmesi

SORU: SGK’lı olarak, sabah gelip akşam üstü paydos eden (yatılı olmayan) ev hizmetinde çalışan bir kişiden dolayı, ‘Risk analizi raporu’ alınması gerektiği hususunda bir duyum aldım. Bu doğru mu?
Ali Sarsan – BURSA

YANIT: Doğru değil.  Ev, işyeri olmadığı için “risk değerlendirmesi” yapılmasına gerek yok. Risk değerlendirmesi işyerleri için söz konusu. İlgili yasanın ikinci maddesinde de bu durum belirtiliyor.

Cami inşaat gideri vergiden düşülür mü?

SORU: Derneğimize cami ve müştemilatı inşaatı için yapılacak bağış ve yardımlar vergiden düşülebilir mi?
Nizamettin Karaca – KONYA

YANIT: Vergiden düşülemez ama gelir ya da kazançtan indirilebilir. Derneğinize makbuz karşılığı yapılan veya açtırılan hesaba yatırılan bağış ve yardımlar, Gelir Vergisi Kanunu’nun 89/1-5 maddesi ile Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 10/1-ç maddesi uyarınca, gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerinde ayrıca gösterilmek koşuluyla, beyan edilen gelir ya da kurum kazancından indirilebilir.

Kefil oldum diye emekli aylığıma haciz gelir mi?

SORU: Çok eski bir arkadaşıma, bankadan kredi alırken kefil oldum. Geçenlerde olmayacak bir mesele yüzünden sorun yaşadık. İki aydır konuşmuyoruz. Müşterek bir arkadaşımla haber göndererek “Bankaya olan ödemelerini yapmayacağını, bankanın da kefil olarak bana geleceğini” söylemiş. Böyle olursa yandım. Emekli aylığı dışında gelirim yok. Ona da haciz gelirse hanım beni dışarı atar. Aylığıma haciz gelebilir mi?
Murat Arman -TEKİRDAĞ

YANIT: Değerli okurumuz, rahat olunuz. Emekli aylığı nafaka ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcu dışında haczedilemez.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23612454.asp

Bir önceki yazımız olan Kadroya geçen ne kazanacak? - 29 Haziran 2013 başlıklı makalemizde 4/B sözleşmeli kamu çalışanları ve kadroya geçen ne kazanacak hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI