Altın fiyatı ne olur? – 30 Nisan 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Altın fiyatı ne olur? – 30 Nisan 2013
Paylaş
Tarih : 30 Nisan 2013 - 8:12

Mart dış ticareti bugün yayınlanıyor. CNBC-e anketine göre piyasa dış ticaret açığını 8.3 milyar dolar öngörüyor. İhracat geçen yılla aynı kalıyor. İthalat 1 milyar dolar artıyor. Makul duruyor. Altın ticareti gene hesapları karıştırabilir.

Yılın ikinci Enflasyon Raporu bugün açıklanıyor. Para politikasının temel belgesidir. Merkez Bankası’nın konjonktür analiz ve tahminlerini yansıtır. Adına aldanmayın. Reel ekonomiyi, dış dengeyi ve finans kesimini de kapsıyor.

2013’te enflasyon cephesinde bir sorun gözükmüyor. Ama büyüme konusunda şu ana kadar gelen işaretler pek net değil. Arzulananın altında kalma ihtimali var. Merkez Bankası’nın senaryosu merakla bekleniyor.

Neden altın?

Yıllar boyunca vatandaş iktisatçı görünce öncelikle döviz kurunu sordu. Çünkü döviz bir yatırım ve spekülasyon aracı olarak kullanılıyordu. Son dönemde ise yerini altın fiyatları aldı. Dövizin tahtını altına bıraktığı anlaşılıyor.

Altın fiyatını kullanım amaçlı talep (takı, süs vs.) etkilemez. Belirleyici unsur varlık olarak altın tutma arzusudur. Üstelik faiz, temettü vs. getirisi yoktur. Cevaplanması gereken soru varlık talebinin nedenleridir.

Altın daima en likit varlıktır. İstediğiniz anda satarsınız. Ancak nakit para ve kamu tahvilleri de öyledir. Ama altının kritik bir özelliği vardır. Fizik varlıktır. Enflasyondan muaftır. Yani devlet tarafından aşındırılamaz.

Doların geri dönüşü

Lafı uzatmayalım. Altın talebi ile paranın değer kaybı beklentisi bire bir ilişkilidir. Küresel düzeyde söz konusu olan dolardır. Yani altın almak bahse girmektir. ABD’nin doların değerini korumaktan vazgeçeceğine oynamaktır.

Dört yıl önce sordum: “Doların sonu mu?” (14/6/09). Hem Fed para basıyor, hem bütçe rekor açık veriyordu. ABD’nin kamu borcu patlamıştı. Dolar enflasyonunu kaçınılmaz gören iktisatçı da çoktu.

Öyle olmadı. Enflasyon yükselmedi. Fed para basmayı sürdürdü ama bütçe sıkıldı. Doların üzerindeki tehlike bulutları dağıldı. Bu anlamda dolar geri döndü. Altın fiyatı düşüşe geçti. Yani altıncılar bahsi kaybetti.

Doların dünya parası olduğunu lütfen unutmayın. Statükoyu bozmak ABD’nin çıkarına mıdır? Ben hayır diyorum. Para da karar da sizin elbette…

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/altin-fiyati-ne-olur/534174/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan H2020 AVRUPA BİRLİĞİ ARAŞTIRMA VE YENİLİK ÇERÇEVE PROGRAMI SEMİNERİ başlıklı makalemizde avrupa birliği araştırma ve yenilik, h2020 ve horizon 2020 hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI