Alt sınır aylığı şaşırtmasın – 19 Nisan 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Alt sınır aylığı şaşırtmasın – 19 Nisan 2013
Paylaş
Tarih : 19 Nisan 2013 - 8:14

Soru: Sadettin Bey, bir yakınım geçenlerde 3.600 günle emekli oldu ve kendisine 690 lira aylık bağlandı. Ben 6.230 gün üzerinden emekli oldum bana 730 lira aylık bağlandı. Burada bir hata veya haksızlık yok mu? Ben neredeyse iki katı prim ödemişken sadece 40 lira fazla maaş alıyorum. Bu konuda itiraz veya dava etsem sonuç alabilir miyim? İlyas I.

Cevap: Değerli okurum, 2000 yılından önce sigortalı olup da genel olarak asgari ücret düzeyinde prim ödeyenlere aylık bağlanırken alt sınır aylığı uygulanır. Eğer her ikiniz de asgari ücret üzerinden emekli olmuşsanız, yaklaşık olarak aynı maaşı alırsınız. Şaşırmakta haklısınız fakat hesaplama sistemi gereği bağlanan aylık doğrudur. İtiraz veya davadan sonuç almanız pek mümkün görünmüyor. Ancak prime esas kazanç olarak yüksek prim ödediyseniz bu takdirde itiraz edebilirsiniz.

Engelli emekliliği için SGK’ya başvuracaksınız

Soru: Sadettin Bey, benim %44 oranlı engelli raporum var. Vergi indiriminden faydalanıyorum. 1 Nisan 2003 tarihinde sigorta başlangıcım bulunuyor. Toplamda 2800 günüm var şu anda. Acaba 3600 gün üzerinden emekli olabilir miyim? Erken emeklilik için nereye başvurmam gerekir? Volkan K.

Cevap: Değerli okurum, sigorta başlangıcınıza göre 4.240 gün ve 19 yıllık sigortalılık süresini doldurmanız gerekiyor. Buna göre 1 Nisan 2022 tarihinde emekli olabilirsiniz. Emeklilik için bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne vergi indirim belgenizle başvurmanız yeterli olur.

Yurtdışı borçlanmayla aylık bağlanır

Soru: Sadettin Bey, 11.01.1952 doğumluyum. 1980-2002 yılları arasında Suudi Arabistan’da çalıştım. 2004 yılından beri Bağ-Kur’luyum. Acaba sigortadan 3600 günle nasıl emekli olurum? Ya da size göre en az ödemede bulunarak nasıl emekli olurum? Fazlı Ç.

Cevap: Fazlı Bey, sigortadan 3.600 günle emekli olmanız için önce beş yıl yurtdışı borçlanma yapmanız, sonra da 3,5 yıl daha SSK’lı olarak prim ödemeniz gerekir. Buna gerek kalmadan, yurtdışı borçlanma yaparak hizmetinizi 15 yıla (5400 gün) tamamlarsanız hemen emekli olabilirsiniz. Sizin için en az prim ödeyerek en kısa sürede emekli olmak ancak bu formülle gerçekleşir.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/alt-sinir-ayligi-sasirtmasin-yazisi-597149

Bir önceki yazımız olan Basın indirimi için Sarı Basın Kartı şart mı? - 19 Nisan 2013 başlıklı makalemizde Basın indirimi, basın indirimi için sarı basın kartı ve basın kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI