“Ali Yazar Veli Bozar” Kısır Döngüsünden Bir Çıkış Var – 24 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » “Ali Yazar Veli Bozar” Kısır Döngüsünden Bir Çıkış Var – 24 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 24 Mayıs 2012 - 10:38

Şevket Tezel

Efendim malum “Ali yazar Veli bozar” bizim atasözümüz. Ali olur da Veli olmaz mı diye biri almış eline kalemi Ali’nin yaptıklarını bozmayı kafasına koymuş. Tabiri caizse sözüm ona Veli’liğe özenmiş, bozacak ama ne balyoz eline yakışıyor ne de vuracağı yeri biliyor. Sosyal güvenlikte Türkiye’de Ali’nin kim olduğu belli. Eee bu “Bay Veli”’de serde Ali’ye nazire yapacak bir şeyler bulmaya çalışmış, sansasyon yapayım demiş arada bir, “Merd-i kıpti şecaat arz ederken sirkatin söyler” hesabı cehaletini ortaya koymuş ve yazı itibarını hepten sıfırlamıştı.

Kendisine biçilen misyonu da “Halkın sosyal güvenlik uzmanı” Ali Tezel”e alternatif oluşturmak, ona sataşıp terazinin diğer kefesine kurulmak olan bu “Bay Veli”’yi ne var ki sıkleti hafif geldiğinden halkın terazisi fırlatıp atıverdi havaya.

Ayakları yere basmayıp havada kalınca iddiaları daha da uçuklaşmaya başladı. Mesela “Bay Veli”’ye göre sosyal güvenlik uzmanlığı kurslarında yetişenler bırakın “Sosyal Güvenlik Uzmanı” olmayı “Sos Uzmanı” bile olamazdı. Aslında okumadan, araştırmadan işkembe-i kübradan sallayarak hiçbir şey olunmayacağına kendisinin bazı yazdıkları, devirdiği çamlar güzel örneklerdi. Tabii işi bilenler bu safsataya gülüp geçtiler.

Dil uzatılan sektör kamuoyunun takdiriyle bir fenomen haline gelmiş, Ali Tezel’in gördüğü bir eksikliği gidermek adına başını çektiği halkın sosyal güvenlik uzmanlığı sektörüydü. Aslında bu kurslara en fazla ihtiyacı olan bir kişi olmasına rağmen bu alana dil uzatmaktaydı.

Ne yazsa devirdiği çamlardan çıkan sesler dışında etkili olamayan Bay Veli, “Ali yazar, Veli Bozar” sözündeki misyonundan çıkayım demiş anlaşılan son tahlilde. Zira Ali Tezel’in daha önce yollarını ayırmış olduğu bir şirketin aynı konuda açtığı kursta “Bay Veli’nin” de adını gördük. Yani “Bay Veli” meğer fikrini değiştirmek için bir davet bekliyormuş. Davet olunca sözüm ona “Sos uzmanı bile yetişmeyecek bir sürede sosyal güvenlik uzmanı” yetiştirmeye adayıvermiş kendisini.

Ha! Peşinen söyleyelim, aslında yaptığı zinhar ilkesizlik, para pul konusu değildir bize göre. Olan, önemli bir konuda doğruyu görmüş olduğu gerçeğidir. Küçümsememek gerekir ve elbette ki bu da bir “Şey”dir.

Soru: 18.04.1970 doğumluyum. 1988-1991 yılları arasında 3 yıl 3 ay 1 gün Bağ-Kur sigortalılığı, 30.11.1991-30.11.1999 yılları arasında 8 yıl uzman çavuşluk yaptım. 20.12.2001 yılından itibaren bu güne kadar da SSK sigortalısı olarak çalışmaktayım. Bu süre zarfında 20 ay boşluğum var. Ne zaman emekli olabilirim? Oğuz KASAP

Cevap: 20 aylık boşluğun önemi yok. Yeterince gününüz var. Fiili hizmet zammınızın etkisiyle 49 yaşınızı dolduracağınız 18.04.2019 tarihinde SSK’lılıktan emekli olabilirsiniz.

Soru: Normalde işe girişim ve sigorta başlangıcım 10.07.1983 olmasına rağmen prim bordrom düzenlenmediğinden bu başlangıç değil de ilk primli başlangıcım olan 15.08.1984 tarihi başlangıç sayılıyor. Ne yapabilirim? Yaşar ÖZDEMİR

Cevap: Hizmet tespit davası açarak belgeli ancak bordrosu düzenlenmemiş sigorta başlangıcını geçerli saydırarak bir yıl daha önce emekli olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tek dilekçeyle vergi davası açılması - 24 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde DAVA AÇMA SÜRESİ, Hukuki ve İŞLEMLERİN AYNI TÜRDEN OLMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI