Ahırlara işyeri hekimi girecek! – 19 Haziran 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Ahırlara işyeri hekimi girecek! – 19 Haziran 2013
Paylaş
Tarih : 19 Haziran 2013 - 8:27

30 Haziran itibariyle İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın uygulanmasında yeni bir aşamaya geçilecek. Şu ana kadar 50’nin üzerinde işçi çalışan işyerleri için geçerli olan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartı, 30 Haziran itibariyle bir kişi bile çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde uygulanmaya başlanacak.

Örneğin kuaför, ayakkabı imalatçısı, marangoz ve kasap dükkanları bu kapsamda yer alıyor. Bunun yanında tarım, hayvancılık, orman ve balıkçılık işyerleri de iş güvenliği şartlarına tabi olacak.

Kümese ve tarlaya İSG personeli

Geçtiğimiz yıla kadar 50’den az işçi çalıştıran tarım ve ormancılık işyerlerinde İş Kanunu uygulanmıyordu. Fakat bu işyerlerinde İş Kanunu’nun uygulanmaması, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın da uygulanmayacağı anlamına gelmiyor.

Nitekim İSG Yasası, tarım, hayvancılık, orman ve balıkçılık işyerlerini de kapsama alarak bir işçinin çalıştığı işyerini bile uygulamaya dahil etti. Örneğin tarlanızda veya serada sebze (hıyar, domates, patates vb.) ve meyve yetiştiriyorsanız ve en az bir çalışanınız varsa 30 Haziran itibariyle İSG kapsamına giriyorsunuz.

Yine kümes hayvancılığı, yumurta üretimi ya da diğer hayvan yetiştiriciliği yapıyorsanız iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmanız gerekiyor. Her ay ahırınıza bir iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi uğrayacak.

9 işçiye kadar devlet desteği

Şimdi gelelim iyi habere. İSG kapsamına giren, dokuz ve daha az işçisi olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin, yasa sebebiyle karşılaşacakları maliyeti devlet karşılayacak. Bu işyerleri için devletin yardımı işçi başına aylık 13 liradan 101 liraya kadar çıkabilecek.

Destekten yararlanabilmek için SGK müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor. Başvuru yapmaz, İSG personeliyle de anlaşma yapmazsanız, önümüzdeki temmuz ayı itibariyle aylık 13.500 TL ceza ödeyeceksiniz.

Prim iadesi alabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, ben beş yıl prim ödedim fakat eşim öldükten sonra devam ettiremedim. Eşimden emekli maaşı alıyorum. Acaba ödediğim primleri geri alabilir miyim? Bunun için ne yapmam gerekiyor? Aynur A.

Cevap: Değerli okurum, emeklilik için gerekli yaş koşulunu yerine getirdiği halde prim günü yetersiz olanlara, SGK tarafından toptan ödeme yapılır. Yani ödediğiniz primleri iade alırsınız. En yakın SGK müdürlüğüne yazılı olarak başvurmanız ve şartları sağlamış olmanız durumunda prim iadesi alabilirsiniz.

Anne ve baba, çocuğu üzerinden GSS’li olabilir

Soru: Sadettin Bey, annemin herhangi bir sosyal sağlık güvencesi yok. Kendisi 16.05.1945 doğumlu. Herhangi bir sağlık ihtiyacı durumunda sağlık yardımlarından faydalanması için benim SGK numaramı kullanabilir mi? Melike O.

Cevap: Melike Hanım, anneniz sizin sosyal güvenceniz üzerinden sağlık yardımlarını alabilir. Ancak bunun için annenizin aylık gelirinin net asgari ücretten az olması ve ona sizin bakıyor olmanız gerekiyor. Bunun için SGK’ya başvurmanız ve annenize baktığınızı beyan etmeniz gerekiyor. Yapılacak incelemeye göre annenizin sağlık aktivasyonu yapılacaktır.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/ahirlara-isyeri-hekimi-girecek-yazisi-668088

Bir önceki yazımız olan Emekli maaşımın yüksek olması için ne yapmalıyım? - 19 Haziran 2013 başlıklı makalemizde emekli maaşımın yüksek olması, emekli maaşımın yüksek olması için ne yapmalıyım ve yüksek emekli maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI