Ağustos enflasyonu – 5 Eylül 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Ağustos enflasyonu – 5 Eylül 2013
Paylaş
Tarih : 05 Eylül 2013 - 9:01

Mali piyasalarda olağanüstü günler devam ediyor. Suriye’ye askeri müdahale ile ilgili belirsizlik gerginlik yaratıyor. İçeride döviz sepeti 2.38 TL’ye oturdu. Gösterge faiz ise yüzde 9,6 civarında seyrediyor. Normal sayılır.

İngiliz kökenli ABD’li iktisatçı Ronald Coase 102 yaşında vefat etti. 1991’de Nobel ödülü almıştı. “İşlem maliyetleri” kavramı ile kurumsal boyutun iktisadi analize eklenmesini sağladı. Ünlü “Coase teoremi” iktisada giriş derslerinde bile okutulur.

Gıdada düzeltme

Ağustos enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklandı. Piyasa tüketici fiyatlarında (TÜFE) cüzi bir düşüş öngörüyordu. Nitekim yüzde 0,1 geriledi. Geçen yıl yüzde 0,6 artmıştı. Böylece yıllık tüketici enflasyonu yüzde 8,2’ye indi.

Geri planda gıda fiyatlarında dalgalanma yatıyor. Temmuzda yıllık gıda enflasyonu yüzde 13,4’e tırmanmıştı. Son beş yılın en yüksek temmuz değeridir. Düzeltme gelecekti. Ağustosta yüzde 0,8 düşünce genel endeksi de aşağı çekti.

Devam eder mi? Gıda endeksinin genel endekse oranı ipucu verebilir. Ağustos için 2-3 puan yüksek çıkıyor. Yani uzun dönemde gıda fiyatları biraz daha gevşeyebilir. Ama kısa dönem belirsizdir.

Kur ve enflasyon

Döviz kurunun tırmanması giderek enflasyona yansıyor. Merkez Bankası’nın izlediği çekirdek enflasyon (ÖKTG-I) yıllık yüzde 6,4’e yükseldi. Nisanda yüzde 5,4’ü görmüştü. Bir yıl önce yüzde 7,2 olduğunu hatırlatalım.

TL’de değer kaybının yarattığı açmaz biliniyor. Bir yandan dış açığın kapanmasına katkı yapıyor. Fakat ithalat fiyatlarındaki artışlar maliyet enflasyonunu tetikliyor. Para politikası üzerinde baskı oluşuyor.

Kritik soru şudur: “Kur-fiyat sarmalı” yeniden hortlar mı? TCMB’nin yıl sonu tahmini (yüzde 6,2) sapar. Ama kalıcı etki yapmaz. Bir: İç talep yatay seyrediyor. İki: Sıkı maliye politikası sürüyor. Esas sorun hâlâ yavaş büyümedir; enflasyon değildir.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/agustos-enflasyonu/566706/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan Hukukta geriye yürümeme ilkesi ve vergi yasaları - 5 Eylül 2013 başlıklı makalemizde hukuki güvenlik ilkesi, hukukta geriye yürümeme ilkesi ve kıyas yasağı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI