Ağustos enflasyonu – 4 Eylül 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Ağustos enflasyonu – 4 Eylül 2012
Paylaş
Tarih : 04 Eylül 2012 - 12:58

Asaf Savaş Akat

Aylaklıktan çalışmaya dönmek kolay olmuyor. Kitap okuma bitti. Piyasanın günlük hareketlerine odaklanmak ise zor geliyor. Form tutmaya çalışıyorum. Arada yayınlanmış verilerle uğraşıyorum.

Avrupa borsaları haftaya yükselişle başladı. Euro/dolar paritesi 1.26 düzeyinde yatay seyrediyor. İçeride döviz sepeti 2.05 TL civarında dolaşıyor. 2 TL’nin altında fazla kalamayacağını söylemiştim.

Bernanke’nin piyasaları çok heyecanlandıran Jackson Hole konuşmasını okudum. Kriz sonrası para politikasını savunuyor. Başarısını anlatıyor. Ama krize götüren süreçteki sorumluluğuna hiç değinmiyor. Ayrı bir yazı konusu yapmak isterim.

İngiltere’de Bank of England’a başkan aranıyor. Dünyanın ikinci en eski merkez bankasıdır. The Economist yabancı başkan istiyor. Kanada’nın mevcut, Brezilya ve Polonya’nın eski merkez bankası başkanlarını aday gösteriyor. Nereden nereye…

Enflasyon rayında

Ağustos enflasyon verileri TÜİK tarafından yayınlandı. Piyasa tüketici fiyatlarının yüzde 0,4 artmasını bekliyordu. 0,2 puan üzerinde, yüzde 0,6 geldi. Geçen yıl yüzde 0,7 olmuştu. Dolayısı ile yıllık tüketici enflasyonu yüzde 8,9’a geriledi.

Üretici fiyatlarında ise tersi gerçekleşti. Piyasa yüzde 0,6 artış öngörüyordu. Yüzde 0,3 çıktı. Geçen yıl yüzde 1,8’di. Dolayısı ile yıllık artış 1,5 puan düşüşle yüzde 4,6’ya indi. Kasım 2009’dan bu yana en düşük yıllık artıştır.

Mevcut eğilimler açısından tüketici fiyat artışı ağustos için yüksekçe sayılabilir. Geri planda gıda ve enerji fiyatlarında yükseliş yatıyor. Sadece bu iki kalemin aylık enflasyona katkısı 0.8 puan oldu.

Nitekim çekirdek enflasyonda olumlu eğilim sürüyor. Merkez Bankası’nın önemsediği ÖKTG-I artışı iki aydır eksi çıkıyor (yüzde 0,3). Dolayısı ile yıllık artış yüzde 7,2’ye indi.

Geçen ay Merkez Bankası yıl sonu tahminini yüzde 6,2’ye çekti. Ben yüzde 6 dedim. Ağustos verileri bu sayılarla uyumludur.

Yılbaşında piyasaların “enflasyon patlıyor” gürültüsünü ciddiye almadığım biliniyor. Haklı çıktım. Tekrar vurgulamak istiyorum. 2012’de Türkiye ekonomisinin öncelikli sorunu enflasyon değildir. Değerlenen TL ve yavaşlayan büyümedir.

Bir önceki yazımız olan Tamamına gerek yok 170 gün askerlik borçlanması yeterli - 4 Eylül 2012 başlıklı makalemizde 170 gün askerlik borçlanması yeterli, Askerlik ve askerlik borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI