Acil hastaya bahane yok – 18 Eylül 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Acil hastaya bahane yok – 18 Eylül 2013
Paylaş
Tarih : 18 Eylül 2013 - 10:44

Acil sağlık sorunları sebebiyle sağlık kuruluşuna başvuran vatandaşa, sorgusuz sualsiz hizmet verilmesi gerekiyor. Buna göre:

– Sağlık kuruluşuna başvuran kişinin sosyal güvencesi ister olsun ister olmasın,

– Sağlık kuruluşu ister özel olsun ister kamuya ait olsun,

– Kişi ister yabancı olsun ister Türk vatandaşı, acil durum atlatılıncaya kadar ve ücret istenmeksizin kişiye her türlü tıbbi yardım yapılmak zorunda. Bu konuda bizzat Sayın Başbakan’ın hassasiyeti olduğu için daha önce Başbakanlık genelgesi de çıkarıldı. Yetmedi, SGK genelgeler ve duyurularla acil durumda vatandaşların hastane kapılarından geri çevrilmemesi yönünde uyarılarda bulundu. Bu da yetmemiş olacak ki en son Sağlık Bakanlığı tarafından bir genelge (2013/17) daha yayımlanarak tüm özel ve kamu sağlık kuruluşlarının dikkati çekildi.

Acil durum geçince

Genelgede tekrar vurgulandığı üzere, acil olarak gelen hastaya hiçbir hastane “personelim yok”, “boş yatağım yok”, “tıbbi ekipmanım yok” gibi bahaneler ileri süremeyecek. Acil durumun gereği olarak yapılması gereken müdahale neyse yapılacak. Yalnız acil durum geçince hastaya veya yakınlarına Acil Halin Sona Ermesine Dair Bilgilendirme Formu imzalatılacak. Yani denecek ki, “Ey hasta, acil durumu atlatıncaya kadar biz gerekeni yaptık, bundan sonrası normal tedavi devam edecek ve senden şu kadar ilave ücret alacağız.” Hasta veya yakını bunu kabul ederse tedaviye devam edilecek, etmezse bir başka kuruma sevki yapılacak.

Esasında tekrar genelge yayımlamaya gerek olmayacak kadar konu açıktı. Fakat bazı hastanelerin acil hastalara bakmamak için her yolu denedikleri Sağlık Bakanlığı’nın da dikkatini çekmiş olacak ki bazı noktaların altı tekrar çizilmiş oldu. Bu arada acil hallerde özel ya da kamu hastanesinin kapısından çevrilen hastalar, derhal SGK ve Sağlık Bakanlığı’na şikayette bulunabilirler.

Haciz kesintisini taşeron yapar

Soru: Sadettin Bey, biz bir inşaat firmasıyız. Alt taşeronlarımızdan birinin işçisinin maaşına haciz gelmiş. Alacaklının avukatı maaşın 1/4’ünü kesip icra dosyasına yatırmamızı istiyor. Asıl işveren olarak bizim böyle bir sorumluluğumuz var mı? İlgili işçinin bordrosunu taşeron düzenliyor. Ben taşeron işçisinin maaşından kesinti yapabilir miyim? Yakup K.

Cevap: Değerli okurum, alacak davalarını takip eden avukatlar genelde SGK kayıtlarında asıl işveren olarak kim görünüyorsa icra yazısını ona çıkartırlar. Ancak asıl işveren olarak sizin böyle bir sorumluluğunuz yok. İşçinin bordrosunu hangi taşeron düzenliyorsa kesintiyi de o yapar. Yalnız icra müdürlüğünden gelen yazıya yasal süresi içerisinde işçinin hangi işverene bağlı olarak çalıştığını belirten bir yazı göndermeniz gerekir.

15 yılla tazminat alamazsınız

Soru: Sadettin Bey, ben 14 Ekim 1999 tarihinde sigortalı oldum. Şu an toplam 3.943 gün primim var. Önümüzdeki yıl yurtdışına gitmeyi planlıyorum. Acaba 15 yılı doldurduğum tarihte işyerinden istifa etsem kıdem tazminatı alabilir miyim? Nihat T.

Cevap: 
Nihat Bey, 3600 gün ve 15 yılı doldurarak istifa eden sigortalılara kıdem tazminatları ödeniyor. Ancak bunun için 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcınızın bulunması gerekiyor. Siz bu tarihten sonra işe başladığınız için 7000 günü doldurarak tazminata hak kazanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/acil-hastaya-bahane-yok-yazisi-797241

Bir önceki yazımız olan Tübitak – Kosgeb Araştırma ve Yenilik Projelerinin Yatırım Teşvik 5. Bölge Desteklerine Açıklık Getirildi başlıklı makalemizde 5. Bölge destekleri, araştırma ve yenilik projeleri ve araştırma ve yenilik projelerinin yatırım teşvik destekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI