AB’de kritik süreç devam ediyor – 25 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » AB’de kritik süreç devam ediyor – 25 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 25 Mayıs 2012 - 12:19

Osman Arıoğlu

Çarşamba akşamı AB liderler zirvesi yapıldı.
Liderler zirvesinden de piyasalara olumlu mesaj olacak bir haber çıkmadı. Bu durum euro’nun dolar karşısında biraz daha değer kaybetmesi ve paritenin 1,25’i test eder hale gelmesine neden oldu.
Liderler zirvesinde en önemli gündem konusu ortak euro tahvili ihracı için anlaşma sağlanamadı. Fransa dahil İtalya, İspanya, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan gibi ülkeler ortak tahvil ihracı konusunda ısrarlı davranırken Avusturya, Finlandiya, Hollanda ve Almanya buna şiddete karşı çıkıyor.

Almanya direniyor

Almanya şu anda belki de tarihinin en düşük faiz oranlarıyla borçlanabilir bir ortamda iken Yunanistan yanında İspanya, İtalya gibi ekonomik krizi daha derinden hisseden ülkelerin riskini taşımak istemiyor. Zira ilk etapta 5 milyar euro gibi altyapı yatırımları için küçük bir tutar düşünülse de, takiben enerji ve ulaştırma yatırımları için gelecek rakamlarla beraber toplam tutar 300 milyar euro’yu aşabilecek. Öngörülen tahvil ihracının Alman ekonomisine yıllık maliyetinin 35-40 milyar euro civarında olabileceğinden bahsediliyor.
Almanya da bu maliyeti üstlenmemek için direniyor.

Almanya ve diğer karşı çıkan ülkelerin en önemli itiraz gerekçesi ortak maliye politikası uygulanmadan ortak tahvil ihracının sadece riskin bölüşülmesi anlamına geleceği gerekçesine dayanıyor. Bir yandan da savurganlık yapan ve kriz aşamasına gelen ülkelerin riskini Almanya ve ekonomisi daha iyi durumda olan ülkeler üstlenmek istemiyorlar. Üstelik Almanya’da önümüzdeki yıl seçim yılı olduğu da dikkate alındığında zaten eyalet seçimlerinde önemli kayıp yaşayan Merkel’in seçimleri kaybetme anlamına gelebilecek bu teklife sonuna kadar direneceğini tahmin etmek zor değil.

Durgunluk derinleşiyor

Almanya’da dün açıklanan mayıs ayı iş dünyası güven endeksi beklentinin bir hayli altında gerçekleşti. Beklenti 109,5 iken gerçekleşmenin %106,5 olduğu açıklandı. Bu durum piyasaların moralini biraz daha bozdu ve euro dolar paritesi 1,2519’ları test etti.

Yine dün açıklanan bir diğer veri de İngiltere ilk çeyrek büyüme rakamları revizesiydi. Daha önce, ilk çeyrekte %0,2 olarak açıklanan İngiltere ekonomik daralmasının, revize rakam ile %0,3 olduğu açıklandı. Böylece yıllık bazda da yerinde sayması öngörülen büyüme rakamı %0,1 küçülme olarak revize edilmiş oldu.

İlk çeyrekte İngiltere ithalat büyümesi %0,4 olarak gerçekleşirken ihracat rakamı %2,3 olan beklentinin bir hayli altında olarak %0,2 artış şeklinde gerçekleşmiş oldu. Üstelik bu rakamlar işletme yatırımlarının 2005 yılından bu yana en büyük artış rakamına ulaştığı bir dönemde gerçekleşmiş oldu.

AB’nin en önemli ülkelerinde açıklanan son rakamlarla işlerin hiç de iyi gitmediği, ekonomilerin ciddi resesyon tehdidi altına girmeye başladığı daha net ortaya çıktı. Bunun aşılması için tüm gözler yeniden Avrupa Merkez Bankası ve onun Başkanı Draghi’ye çevrilecektir. ECB’nin haziran ayında yapılacak toplantısında üçüncü parasal genişleme kararının gelmesi artık kaçınılmaz olmaya başladı.

Bir önceki yazımız olan Borçlanmalar, tebliğden itibaren bir ay içinde ödenmek zorunda - 25 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde Akcan, Borçlanmalar ve Borçlanmalar tebliğden itibaren bir ay içinde ödenmek zorunda hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI