AB Merkez Bankası nihayet orta yolu buldu – 7 Eylül 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » AB Merkez Bankası nihayet orta yolu buldu – 7 Eylül 2012
Paylaş
Tarih : 07 Eylül 2012 - 10:53

Osman Arıoğlu

AB Merkez Bankası dün yapılan para kurulu toplantısı sonrasında 0,75 olan faiz oranında herhangi bir indirime gitmedi. Piyasa uzmanlarının bir bölümü de zaten değişiklik beklemiyordu. Esas merak edilen Başkan Draghi’nin daha önce sinyalini verdiği 1-3 yıl arası vade taşıyan tahvillerden ikinci el piyasalarda alım yapma kararına ilişkin ayrıntıları açıklamasıydı. Böylece AB Merkez Bankası bir anlamda üçüncü parasal genişlemeyi değişik bir şekilde gerçekleştirmiş oldu.

AB’de devam eden durgunluk süreci kuzey ülkeleri de dahil kademe kademe tüm ülkeleri az ya da çok etkilemeye başladı. Durgunluğa çare anlamında bazı ülke merkez bankaları da faiz oranlarında 25 baz puandan az olmamak üzere indirime gitmeye başladılar. AB’de yaşanan bu gelişmelerin ilk etkisi euro/dolar paritesinin tekrar 1,26’lara doğru hareketlenmesine neden oldu.

Karar beklenti doğrultusunda oldu

Başkan Draghi yaptığı konuşmada yine daha önce piyasa tarafından önemli ölçüde satın alınmış olan tahvil alımına ilişkin ayrıntıları açıkladı. Beklenildiği gibi herhangi bir üst sınır konulmamakla beraber alımın finansal istikrar programına sıkı sıkıya balı olacağının altını çizdi. Ülkelerin garanti vermeleri gerektiğini söyledi. Bu karar ile fiyat istikrarını sağlamaya çalışacaklarını ifade etti. Bir önceki tahvil alım programın0ın sona erdiğini belirtti.
Gün içerisinde İspanya tarafından yapılan tahvil ihalelerinde, 3 yıllık tahvil faizleri %3,5, 4 yıllık tahvil faizleri %4,5 seviyelerine kadar geriledi. İspanya dün AB Merkez Bankası kararları öncesinde tahvil ihalelerini gerçekleştirerek piyasa tarafından satın alınmış olan beklentilerden maksimum düzeyde yararlanarak daha önce öngörülenin üzerinde bir tahvil satışı gerçekleştirmiş oldu.

AB Merkez Bankası kararı doğrudan İtalya, İspanya ve Portekiz’e yönelik olmasa bile en çok bu karardan istifade eden beklenildiği gibi bu ülkeler olacaktır. Zaten şimdiden bu ülkeler yararını görmeye başladılar. İspanya tahvil ihalesini yukarıda belirttik. İlave olarak geçtiğimiz günlerde bir aralar % 7’leri aşan gösterge tahvil faizleri İtalya’da %5,40’lara, İspanya’da %6,25’lere, Portekiz’de %9,07’lere gerilemiş oldu.

Uygulamanın güvencesi koşula bağlı yapılacak olması

Önemli olan bu ülkelerin maliye politikası önlemleri ile sıkı bir programı kararlılıkla yürütmeleridir. Yoksa Almanya’nın baştan beri söylediği üzere bu ülkeler maliye politikası anlamında gerekli tedbirleri almakta savsaklama yaparlarsa kendi durumlarını içinden çıkılamaz bir hale getirebilecekleri gibi AB Merkez Bankası önlemelerini de boşa çıkarmış olurlar. O zaman da hem euro hem de bütün AB ülkelerinin durumu biraz daha kötüleşmiş olacaktır.

Kaldı ki, Başkan Draghi de uygulanacak tahvil alım programının ana koşulunun ülkelerin kabul gören bir mali tedbir programını uygulamaya koymaları olduğunu belirtti. Şu anda maliye politikası tedbirleri anlamında kararlılıkla uygulama gerçekleştiren Portekiz, İrlanda gibi ülkelerin sağladığı iyileşme de diğer ülkelerin aksi bir yol takip ederek böyle bir sonuca neden olmaları ihtimalini azaltan diğer bir etken olacaktır. Öte yandan AB Merkez Bankası’nın tüm projektörleri İtalya, İspanya ve Yunanistan üzerine daha çok çevrilmeye devam edeceği için bu ülkelerin mali disiplinden taviz emaresi göstermeleri dahi yaptırım konusunu gündeme getirecektir.
Açıklama sıkıntıdaki ülkelere bir nefes alma imkanı sağladı. Bakalım önümüzdeki günlerde uygulaması nasıl olacak?

Bir önceki yazımız olan Emekli olmak için sadece rapor yeterli olur mu? - 7 Eylül 2012 başlıklı makalemizde Emekli, Emekli olmak için ve emekli olmak için rağor yeterli mi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI