8 Mart 2012 Perşembe Gündem

Ana Sayfa » Güncel Haberler » 8 Mart 2012 Perşembe Gündem
Paylaş
Tarih : 08 Mart 2012 - 9:44

-DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
-8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor.
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin programı çerçevesinde açılışlara ve Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen programlara katılıyor.
-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Küçükçekmece’de bir atölyede çalışan kadınları ziyaret ederek, sorunlarını dinliyor, Kağıthane Gürsel Mahallesi’ndeki Cumhuriyet Halk Evi’nde de vatandaşlar ile bir araya geliyor.
-CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, TBMM’de “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” üyeleri ile bir araya geliyor. (Saat: 12.00/13.00/14.00)

-KADINLAR GÜNÜ PROGRAMLARI
-HAK-İŞ, Kadınlar Günü dolayısıyla, Ankara Hilton Oteli’nde, HAK-İŞ’li Kadınlar Buluşuyor: “81 Renk, Tek Ses Oluyor” başlıklı bir konferans düzenliyor.
-Türk Metal Sendikası, Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde, “Kadın İşçiler Büyük Kurultayı” gerçekleştiriyor.
-CHP Ankara İl Kadın Kolları, Ankaralı kadınlar, kadın ve eğitim örgütleri ile birlikte CHP Ankara İl Binası önünde bir basın açıklaması yapıyor.
-KESK’li kadın kamu çalışanları, Sakarya Meydanı’nda basın açıklaması yapıyor. Ardından Sakarya Caddesi’nden Kolej Kavşağına yürüyüşe geçecek olan kadın memurlar, buradan da Ziya Gökalp Caddesi’ne geçerek basın açıklaması yapıyor. (Saat: 10.00/11.00/11.00/11.30/12.00)

-CUMHURBAŞKANI GÜL TUNUS’TA
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret gerçekleştirdiği Tunus’ta temaslarını sürdürüyor.

-MECLİS GENEL KURULU
-TBMM Genel Kurulu’nda, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısının görüşmelerine devam ediliyor. Genel Kurul gündeminde, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Raporu da bulunuyor. (Saat: 13.00)

-TBMM’DE BASIN TOPLANTILARI
-MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, TBMM’de ayrı ayrı basın toplantısı yapıyor. (Saat: 11.00/11.30)

-BAKAN DİNÇER’İN PROGRAMI
-Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in katılımıyla, Ankara Rixos Otel’de, “Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşma Oranının Arttırılması Projesi”nin tanıtım toplantısı yapılıyor. (Saat: 10.30)

-BAKAN EKER BURSA’DA
-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bursa’da SETBİR Sektör Buluşmaları toplantısına katılıyor. (Saat: 11.00)

-BAKAN AKDAĞ İSTANBUL’DA
-Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul’da Türk sağlık eğitimi politikalarının, sağlık eğitimcileri, sağlık mensupları ve ilgili akademisyenlerce masaya yatırılacağı “Sağlık Eğitimi Kongresine” katılıyor. (Saat: 08.30)

-DİSK’İN BASIN AÇIKLAMASI
-DİSK, “Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı”na ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde bir basın açıklaması yapıyor. (Saat: 13.00)

-SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ
-TÜİK, Ocak ayı Sanayi Üretim Endeksi rakamlarını açıklıyor. (Saat: 10.00)

-BEKLENTİ ANKETİ
-Merkez Bankası, Mart ayı 1. dönem Beklenti Anketi verilerini açıklıyor. (Saat: 14.30)

-ARINÇ: ANADOLU AJANSI GENEL MÜDÜRÜNÜN MAAŞI 18 BİN TL
-CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ün soru önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı Genel Müdürü’ne ikramiye, sorumluluk vb. bütün ödemeler dahil aylık 18 bin 246,86 TL ödendiğini belirterek, “Ayrıca Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyelerine aylık bin 653 TL ödeme yapılmaktadır” dedi.

-IMF’YE ÇİNLİ GENEL SEKRETER
-IMF Başkanı Christine Lagarde, kurum sekreterliğine Çinli ekonomist Jianhai Lin’i atadı. Lin görevine 22 Mart’ta başlayacak.

-MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCISI KENÇ: “YIL SONUNDA YÜZDE 6.5 ENFLASYON BEKLİYORUM”
-TCMB Başkan Yardımcısı Turalay Kenç, enflasyonun yavaşlamasının sağlanabileceğini belirterek, yıl sonu enflasyonunun yüzde 6.5 civarında gerçekleşmesi beklentisini dile getirdi.

-TWEET KUŞU LARRY BAHÇELİ’NİN SİTESİNDE “BOZKURT” İŞARETİ YAPTI
-MHP Lideri Devlet Bahçeli, kişisel web sitesinin devreye girdiğini Twitter üzerinden takipçilerine duyurdu.

-2011 YILINDA İSTİHDAM EDİLEN DÖRT KİŞİDEN BİRİ KAYITDIŞI
-Kayıtdışı istihdam oranının yüzde 42.1 düzeyinde gerçekleştiği 2011 yılında kayıtdışı istihdam edilen kişi sayısı 10 milyon 139 bin kişiye ulaştı. İstihdam edilen kişi sayısı son 1 yılda 1.5 milyon kişi artarken, kayıtdışı istihdam 367 bin kişi arttı. Böylece son 1 yılda istihdam edilen her dört kişiden birinin kayıtdışı istihdam edildiği belirlendi.
-Erkeklerde kayıtdışı istihdam bir önceki yıla göre yüzde 1.6 azalışla yüzde 35.6 olurken, kadınlarda yüzde 0.7 gerileme ile yüzde 57.8 düzeyinde gerçekleşti. Son 1 yılda istihdam edilen erkeklerin yüzde 9.7’si kayıtdışı kalırken, kadınların yüzde 50’sinin kayıtdışı istihdam edildiği belirlendi.

-DİSK-AR: 1 MİLYONU AŞKIN KADININ İŞ BULMA UMUDU YOK
-DİSK-AR, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle, iş aramayan ama çalışmaya başlamaya hazır olan umutsuz işsizlerin çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu açıkladı. Buna göre, kriz döneminde çalışmayı talep etmediği için işsiz sayılmayanlar arasında kadınların oranı 2007 yılında yüzde 53.67 iken 2011 yılında bu oran yüzde 56.14’e yükseldi. Yaklaşık 1 milyon 92 bin kadının bu durumda olduğu belirlendi.

-BOR MADENLERİNİN ÖZEL SEKTÖRE DEVRİNE İMKAN TANINACAK
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bor madenlerinin özel sektöre devrine izin veren bir Kanun Taslağını Bakanlar Kurulu’na sundu. Taslağa göre, bor madeninin üretimi ve zenginleştirilmesi, ürünün mülkiyeti Devlette kalmak üzere ihale yoluyla üçüncü şahıslara gördürülebilecek. Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Celal Karapınar, “Taslakla yapılmak istenen tek maddelik değişiklikle daha önce Türk Telekom ve TEDAŞ Elektrik Dağıtım şirketleri özelleştirilmesine benzer şekilde, mülkiyeti devlette kalmak üzere arama, üretim ve pazarlamanın özel sektöre devri istenmektedir” dedi.

-İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDEN YILLIK 14 MİLYAR DOLARLIK TASARRUF VAADİ
-TOBB İklimlendirme Meclisi üyeleri, enerji verimliliği konusuna işaret ederek kamuda, konutlarda ve sanayi sektöründe kullanılmakta olan yapıların ıslahı ile yıllık 14 milyar dolarlık tasarruf sağlayabilmenin mümkün olduğunu vurguladı.

Bir önceki yazımız olan 7 Şubat 2012 Çarşamba Gündem başlıklı makalemizde 7 şubat çarşamba gündem, 7 şubat çarşamba haberler ve 7 şubat gündem hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI