70 milyar liranın 60 milyarı ortada yok – 12 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » 70 milyar liranın 60 milyarı ortada yok – 12 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 12 Aralık 2013 - 9:55

VARLIK Barışı nedeniyle, yurt dışından getirileceği beyan edilen 69.8 milyar liralık varlığın, 10.5 milyar lirası Türkiye’ye getirildi.
Yaklaşık 60 milyar lira ise “getireceğim” diye beyan edilmesine rağmen, getirilmedi!
Getirileceği beyan edilip getirilmeyen 60 milyar lira Türkiye’ye getirilseydi, Merkez Bankası Başkanı’nın 1.92 TL’lik yılsonu dolar kuru tahmini, 1.92’nin de altına inebilirdi. Cari açıkta da ciddi bir gerileme olabilirdi.
GETİRMEYENE VERGİ
Yurt dışındaki varlığını getireceğini beyan edip getirmeyenler, getirmedikleri varlığın “yüzde 2 vergisini” ödemek zorundalar.
Varlık Barışı uygulamasının başladığı 29 Mayıs 2013 tarihinden 31 Ekim 2013 tarihine kadar;
-Yurt dışından getirileceği beyan edilen varlık: 69.9 milyar TL
-Tahakkuk ettirilen yüzde 2 vergi:1 milyar 396 milyon TL
-Yurt dışından getirilen varlık: 10.5 milyar TL.
-Tahsil edilen yüzde 2 vergi tutarı: 209 milyon TL
-Beyan edilen ve vergisi tahakkuk ettirilen varlıkların;
– Yüzde 90.4’ü (63.1 milyar TL’si), vergi dairelerine,
– Yüzde 9.6’sı (6.7 milyar TL’si), banka ve aracı kurumlara,
beyan edildi.
Türkiye’ye getirilmeyen varlıklar için beyan üzerine tahakkuk ettirilen ancak ödenmeyen 1.2 milyar TL beyan edenlerden tahsil edilecek.
Başka bir anlatımla “Ben şu kadar döviz getireceğim demiştim ama getirmedim” demek, onları yüzde 2 vergisinden kurtaramayacak.
NİÇİN GETİRİLMEDİ?
Binlerce kişinin kendi istekleriyle 70 milyar liralık varlık getireceğini beyan etmesi, ardından da 60 milyarlık kısmı getirmeyişi, kafaları karıştırdı.
Şimdi herkes “Acaba niye getirmediler?” diye merak ediyor.
Bize göre bunun, iki nedeni olabilir.
1) Hayali ya da Getirilemeyen Beyan:
Bir önceki beyanda da Ali Türkan adlı bir vatandaş, İsviçre’den 5.2 milyar lira karşılığı varlık getireceğini beyan etmiş ama bunun “gerçek dışı” bir beyan olduğu belirtilmişti.
Bu beyanda da tek kişinin 19.3 milyar TL getireceği belirtilmişti.
19.3 milyar TL, Türkiye’nin en zengin kişisinin dahi servetinin üzerinde bir tutardı. Nitekim, inandırıcı olmayan bu tutar getirilmedi.
60 milyar liranın bir kısmının getirilmeyiş nedeni yukarıdaki gibi gerçek dışı beyanlar ya da parasını getiremeyenler olabilir.
2. Beyan Edip Daha Sonra Vazgeçenler:
Yurt dışında dövizi bulunanların, yüzde 2 vergi ödeme karşılığında, bu parasını “sorgusuz sualsiz” Türkiye’ye getirebilecek olması ve “geriye dönük vergi incelemesi yapılmayacağının” taahhüt edilmesi, çok önemli bir avantajdı.
Bu durumdaki binlerce kişi, beyanda bulundu. Ancak, yüzde 2 vergiyi parayı getirmeseler dahi ödeyeceklerini bildikleri halde, paralarını Türkiye’ye getirmekten vazgeçtiler. Acaba neden?
NE OLABİLİRDİ?
Haziran-Ekim döneminde, Türkiye’de arka arkaya yaşanan bazı olumsuzlukların, yurt dışından parasını getirecek olanları etkilediği anlaşılıyor.
Bazıları, yüzde 2 vergiyi ödeme pahasına, yurt dışındaki paralarını getirmekten son anda vazgeçtiler.
Bu olumsuzluklar yaşanmasa, Maliye Bakanlığı, “Varlık Barışı ve Avantajlarını” yeterince duyurabilse ve yurt dışından gelecek paraların beyanı için “özel bir vergi dairesi” belirleyebilseydi, uygulamanın başarı şansı artardı..

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25337928.asp

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI