54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz – 8 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz – 8 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 08 Ekim 2013 - 9:39

Soru: 2 Kasım 1973 doğumluyum. 1 Ocak 1994 kendi iş yerimden dolayı Bağ-Kur girişim var. Dükkanı kapattıktan sonra 01/07/1997 SSK girişim var. Şuan 3300 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim?

Mustafa CUMHUR

Cevap: SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. 2375 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5675 güne tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız 2 Kasım 2027 de emekli olabilirsiniz.

 

Dava açarak staj sigortasını başlangıç saydıramazsınız

Soru:1997 meslek lisesi mezunuyum.  O zamanlar zorunlu stajımız vardı. 1997’ye kadar İSKİ elektronik şube de iki aylık stajımı tamamladım. Ancak şuan bakıyorum ki, sigorta girişim gözükmüyor. Geçmişe dönük tespit davası açsam, sigorta başlangıcımı o tarihe aldırabilir miyim?  Ne yapmam gerekiyor? Böyle bir hakkım var mı?

Süleyman KORKMAZ

Cevap: Staj sigortasında kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kolları olarak tanımlanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına prim ödenmediğinden emeklilik açısından başlangıç sayılmaz. Ancak, staj sigortasında verilen sicil numarası ve sicil kartı emekli olana kadar kullanılır. Staj sigortasında, kısa vadeli sigorta kolları olan iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortasına prim ödenerek stajyer; iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık riskleri güvenceye alınmış olur.  Bu sigorta nedeniyle stajyer doktora, hastane gidebilir muayene ve tedavi olabilir ilaç alabilir. Maalesef yapılan işlem doğru. Staj döneminde prim ödenmediğinden gün görünmez. Dava açarak, sigorta başlangıcınızı staj tarihine götürmeniz mümkün değil.

 

7000 gün prim ve 60 yaşa tabisiniz

Soru: Bağ-Kura 2000 yılından girdim 2008 de Bağ-Kuru dondurup, SSK ya geçtim. SSK dan 1800 günüm var. Yüzde 37 gözden engelli raporum var. Ne zaman emekli olabilirim?

Osman KOCABAY

Cevap: Doğum ve askerlik tarihinizi bildirmemişsiniz. Verdiğiniz bilgilere göre, SSK’da emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 2240 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Maalesef yüzde 37 raporun erken emekliliğe faydası yok.

 

SGK Sağlık Kurulunun malul demesi lazım 

Soru: Annem 1953 doğumlu. 1987 yılında İşveren oldu vergi ödedi. Fakat Bağ-Kur girişi yapılmamış. 1990 da çıkış oldu. 2004 yılında Bağ-Kur girişi oldu.  2011 de arıcılık Bağ-Kur oldu. Fakat hiç prim ödenmedi. Geriye dönük ödeme yapılıp emekli olunabilir mi? Ayrıca annem parkinson hastası.

Latife ŞEN

Cevap: Bağ-Kura anneniz gibi süresi içinde kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008 den itibaren başlatılıyor. Anneniz bu tarihten daha eski bir tarih için Bağ-Kura kayıt olup prim ödeyemez. Geriye doğru borçlanma usulü de bulunmuyor.

Anneniz 2004 den bugüne kadar aralıksız prim ödemişse, prim ödemesini 2019’a kadar devam ettirerek toplam primini 5400 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.(15 yıl prim 60 yaş şartlarına tabi olarak)

Annenizin rahatsızlığı en az yüzde 60 oranında işgücü kaybına yol açmışsa ve bu hastalığı sigorta başlangıç tarihinde yoksa, 1800 günden fazla prim ödemesi olduğundan, 2014 de 10 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı tarihte malulen emekli olabilir. Ancak, malulen emekli olması için alacağı işgücü kaybı raporunu inceleyecek olan SGK Sağlık Kurulunun annenizin malul olduğuna karar vermesi lazım.

 

Annenizin sosyal güvenliği yoksa aylık bağlama oranı yüzde 75’dir

Soru: Babam 1994 yılında vefat etti. Annem bahsettiğim yıldan beri babamın emeklilik hakkı dolayısıyla maaş alıyor. Ancak biz 3 kardeş babam vefat ettiğinde mirası reddetmiştik. Dolayısıyla SSK maaşı dâhil hiçbir şeyden pay almadık. Geçen bir yazınızda okuduğum üzere, eğer çocuklar maaştan faydalanamıyorsa eşin maaşın yüzde 75 ini alacağı yönündeydi; ki biz hiç bir girişimde bulunmadığınız için annem maaşın  yüzde  50 sini aldığını biliyorum. Bu konuda sizden bilgi rica ediyoruz. Eğer gerçekten böyle bir durum varsa nasıl bir yol izleyeceğiz?

                                                                                                    Rüveyda LOKMANHEKİM

Cevap:  Öncelikle mirası reddetmenin dul-yetim aylığı bağlanmasına engel olmadığını belirtelim.Mirası reddetseniz de diğer şartları sağlıyorsanız yetim aylığı bağlatabilirdiniz.

Annenizin sosyal güvenliği yoksa yani emekli değilse, sigortalı olarak veya memur olarak çalışmıyorsa, kendisinden başka babanızdan aylık alan olmadığından, annenizin aylık bağlama oranıyüzde 75’dir. Şayet yüzde 50 oranında aylık bağlanmışsa, yanlış işlem yapılmış. SGK’ya yazılı olarak başvurduğunuzda,  yapılan yanlışlık düzeltilir.

Fakat anneniz emekliyse veya aktif sigortalıysa aylık bağlama oranı yüzde 50 olduğundan yapılan işlem doğru.

Kaynak : http://www.yaklasim.com/TodayWriters.aspx?wid=17&cid=16418

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI