3 Nisan 2012 Salı Gündem

Ana Sayfa » Güncel Haberler » 3 Nisan 2012 Salı Gündem
Paylaş
Tarih : 03 Nisan 2012 - 12:37

-GÜL-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Çankaya Köşkü’nde kabul ediyor. (Saat: 14.30)

-PORTEKİZ DIŞİŞLERİ BAKANI TÜRKİYE’DE
-Portekiz Dışişleri Bakanı Paulo Portas, Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunuyor.
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portekiz Dışişleri Bakanı Portas’ı Çankaya Köşkü’nde kabul ediyor. (Saat: 16.00)
-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Portas ile bakanlıkta bir görüşme yapıyor. İki bakan, heyetler arası çalışma yemeğine katılıyor ve ortak basın toplantısı düzenliyor. (Saat: 13.00/13.30/15.00)
-Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, makamında, Bakan Portas ile bir araya geliyor.
-Bakan Portas, TOBB’da, Başkan M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ediyor. Ziyaretin ardından Portas ve Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla, Türkiye Yatırım Destek Ajansı ile Portekiz Ticaret ve Yatırım Ajansı arasında bir anlaşma imzalanıyor.
-Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da makamında Portas ile görüşüyor. (Saat: 14.45/17.30/18.30)

-CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN KABULLERİ
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Tom Price ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul ediyor. (Saat: 17.00)

-ERDOĞAN-ÖZEL GÖRÜŞMESİ
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i Resmi Konut’ta kabul ediyor. (Saat: 18.00)

-PARTİ GRUPLARI TOPLANIYOR
-MHP, AKP, BDP ve CHP Meclis Grupları toplanıyor. Grup toplantılarında, parti liderleri gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. (Saat: 11.00/11.15/12.50/13.30)

-MECLİS GENEL KURULU
-TBMM Genel Kurulu’nda, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülüyor. (Saat: 15.00)

-BİLİŞİM VE İNTERNET ARAŞTIRMA KOMİSYONU
-TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’nda, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Atilla Özgit’in “Türkiye’nin Bilişim Politikaları ve İnternetin Ülkemizde Kullanımı” konulu sunumu yapılıyor. (Saat: 15.15)

-CHP’DEN “12 EYLÜL” BAŞVURUSU
-CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Ankara Adliyesi’nde, CHP’nin 12 Eylül davasına müdahil olma talebine ilişkin başvuruda bulunuyor. (Saat: 11.00)

-BAKAN BAĞIŞ’IN PROGRAMI
-Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, makamında, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası heyeti ve Mersin’de mukim fahri konsolosları kabul ediyor.
-Bakan Bağış, resmi temaslarda bulunmak üzere Romanya’ya hareket ediyor. (Saat: 14.00/19.25)

-BAKAN ÇAĞLAYAN ESKİŞEHİR’DE
-Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Eskişehir’de “2012 Yılı ve Sonrası Beklentileri” konulu toplantıya ve “Eskişehir Ekonomisinin Öncelikleri ve 2023 Hedefleri” toplantısına katılıyor. (Saat: 10.00/14.00)

-BAKAN DİNÇER’İN PROGRAMI
-Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü Eğitim Bakanları Düzeyindeki 1. Mütevelli Heyeti toplantısı, Ankara JW Marriott Otel’de yapılıyor.
-Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, toplantının açılış konuşmasını yapıyor, Afganistan Eğitim Bakanı Ghulam Farooq, İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Arsalan Ghorbani ve Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı Kanat Sadykov ile de ayrı ayrı bir araya geliyor. (Saat: 09.00/14.30/16.00/17.00)

-AVUKATLAR HAFTASI
-“Herkes İçin Adalet, Adalet İçin Avukat” sloganı ile kutlanacak olan “Türkiye Barolar Birliği Avukatlar Haftası” etkilikleri, Türkiye Barolar Birliği heyetinin Anıtkabir ziyaretiyle başlıyor.
-Avukatlar Haftası dolayısıyla Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Kurgusal Duruşma Yarışması” yapılıyor ve çeşitli programlar düzenleniyor. (Saat: 09.30/11.00)

-“DARBECİLERDEN HESABI EMEKÇİLER SORUYOR”
-DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, “Darbecilerden hesabı emekçiler soracak” teması ile Ankara Yüksel Caddesi’nde buluşuyor. (Saat: 12.30)

-ENFLASYON AÇIKLANIYOR
-TÜİK, Mart ayına ait Tüketici ve Üretici Fiyatları Endeksi verilerini açıklıyor. (Saat: 10.00)

-BAKAN ŞAHİN: AİHM TARAFINDAN VERİLEN İHLAL KARARI SONUCU 4 MİLYON 573 BİN EURO ÖDENDİ
-İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AİHM tarafından, 2000-2011 yılları arasındaki dönemde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “Yaşama Hakkı” başlıklı ve “İşkence Yasağı” başlıklı maddelerinin esas yönünden ihlal edildiğine ilişkin toplam 64 başvuru hakkında karar verildiğini, verilen ihlal kararları sonucu başvuru sahiplerine 4 milyon 573 bin 976 Euro ödendiğini bildirdi.
-İçişleri Bakanı, Türk Ceza Kanununun 94, 95 ve 256. maddeleri kapsamında; adli yönden 2000 yılından bugüne kadar 53 personele para cezası, 305 personele memuriyetten men, 379 personele hapis cezası verildiğini, bin 235 personelin ise yargılama sürecinin devam etmekte olduğuna işaret etti.

-“GÖRÜNMEYEN VARLIKLAR SARIKAMIŞ FACİASINDA İZNE ÇIKMIŞ” DİYEN TARİHÇİYE TEPKİ
-TRT’de tarih sohbetleri düzenleyen, Atatürk, İnönü, CHP dönemine olan karşıtlığıyla bilinen tarihçi Ayşe Hür, Twitter üzerinden “Görünmeyen varlıklar” Sarıkamış Faciası’nda da izne çıkmış. Galiba -40 derecede faaliyet gösterme kabiliyetleri yokmuş!” diye tweet atınca tepki gördü.
-Ayşe Hür’den tarih tweetleri: Bence II. İnönü savaş sayılır. I. İnönü savaş değildir. Dönemin Yunan ve Türk kaynaklarında ‘keşif harekatı’ olarak geçer… Aslında Kurtuluş Savaşı dediğimiz olaylar bütününde 9 bin 900 şehit, 31 bin yaralı, hasta vs. olduğunu unutmayalım… Sadece 1938 Dersim Harekatı’nda bundan fazla ölü vardır. Bunları düşünürseniz elbette İnönüler savaş sayılmaz.

-KONUT, SU, ELEKTRİK VE GAZA 2011’DE 181 MİLYAR TL HARCANDI
-Türkiye genelinde yurtiçi yerleşiklerin ve yerleşik olmayan hanehalklarının 2011 yılında yaptıkları konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıt harcamaları 181 milyar TL’ye ulaştı. Ulaşım ve haberleşme harcamaları 187 milyar TL’ye dayanırken, gıda, içki ve tütüne 2011 yılında 256 milyar TL harcandı.
-Yurtiçi yerleşik ve yerleşik olmayan hanehalkları, 2011 yılında Türkiye genelinde cari fiyatlarla giyim ve ayakkabıya 51 milyar TL’nin üzerinde harcama yaparken, tüketicinin sağlık harcamaları 31 milyar TL’yi, eğitim harcamaları 11.5 milyar TL’yi aştı.
-2011 yılında eğlence ve kültür de ihmal edilmedi. Yerleşik ve yerleşik olmayan hanehalklarının yurtiçinde yaptıkları eğlence ve kültür harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 17.7 artışla 37 milyar TL’ye ulaşırken, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerine yönelik harcamalar yüzde 26.9 artışla 75 milyar TL oldu.

Bir önceki yazımız olan Akaryakıt zammının düşündürdükleri - 2 Nisan 2012 başlıklı makalemizde Akaryakıt zammı, Akaryakıt zammının düşündürdükleri ve Beni hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI