22 Şubat 2012 Çarşamba Gündem

Ana Sayfa » Güncel Haberler » 22 Şubat 2012 Çarşamba Gündem
Paylaş
Tarih : 22 Şubat 2012 - 7:20

-TBMM BAŞKANI ÇİÇEK’E FAHRİ DOKTORA
-TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, Gazi Üniversitesi tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, “kamu yönetimi ve siyaset bilimi alanındaki başarıları” dolayısıyla fahri doktora veriliyor. (Saat: 14.00)

-MECLİS BAŞKANLIK DİVANI
-TBMM Başkanlık Divanı, arasında tutuklu milletvekillerinin özlük haklarının da bulunduğu 8 maddelik gündemini görüşmek üzere toplanıyor. (Saat: 09.30)

-MECLİS GENEL KURULU
-TBMM Genel Kurulu, gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanıyor. (Saat: 13.00)

-TBMM’DE BASIN TOPLANTILARI
-MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, TBMM’de ayrı ayrı basın toplantısı düzenliyor. (Saat: 11.00/11.30/12.00/12.30/13.00)

-KOMİSYONLAR TOPLANIYOR
-TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, afet riski olan bölgelerin dönüştürülmesi gündemiyle toplanıyor.
-TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu alt komisyonunda, orman köylülerinin kalkınmasının desteklenmesi konusu görüşülüyor.
-TBMM Dilekçe Komisyonu’nun gündeminde, kafasına okuldaki lavabonun düşmesi sonucu hayatını kaybeden çocuk ve kaçak elektrik konuları bulunuyor.
-TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasına ilişkin alt komisyon raporları ele alınıyor.
-TBMM Dışişleri Komisyonu da uluslararası anlaşmaları görüşüyor. (Saat: 10.00/10.30/10.30/11.00/11.00)

-TÜRK-ÇİN İŞ FORUMU
-Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından, İstanbul’da Türk-Çin İş Forumu düzenleniyor.
-Foruma, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Türk ve Çinli işadamları katılıyor.

-“SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA: GELECEĞİ SAHİPLENMEK” PANELİ
-Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansına (Rio+20) yönelik ulusal hazırlıklar kapsamında bakanlık tarafından Ankara Hilton Otel’de düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma: Geleceği Sahiplenmek” konulu panele katılıyor. (Saat: 09.30)

-“ÇOCUKLAR İÇİN ADALET” PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİ
-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Swiss Otel’de, “Çocuklar İçin Adalet” projesinin açılış törenine katılıyor. (Saat: 11.00)

-BAKAN YILDIRIM İZMİR’DE
-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ege Bölgesi Ağrı Dernekleri Federasyonu kahvaltısına, TTNET Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek Projesi lansmanına ve Gözlem Gazetesi ödül törenine katılıyor, hemşeri dernekleri ile de akşam yemeğinde bir araya geliyor. (Saat: 09.00/11.30/17.00/19.00)

-BAKAN YILDIZ’IN PROGRAMI
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Ticareti Derneği tarafından JW Mariot Otel’de düzenlenen “Enerji Piyasasının Liberalleştirilmesinin Türkiye Ekonomisi Üzerindeki Etkileri” başlıklı analizin sunumuna katılıyor. (Saat: 10.00)

-BAKAN BAĞIŞ İSTANBUL’DA
-Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye ve Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyaloğu Projesi kapsamında gerçekleştirilen “Balıkçılık Politikaları Toplantısı” ve Küçükçekmece Belediyesi Balık Pazarı’nın açılış törenine katılıyor, Bayrampaşa’da da çeşitli ziyaretler gerçekleştiriyor ve törenlere katılıyor. (Saat: 09.30)

-BAKAN EROĞLU’NDAN “TAŞKIN” TOPLANTISI
-Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper Salonu’nda, taşkınlara ilişkin istişare toplantısı düzenliyor. (Saat: 09.30)

-TL’NİN SİMGESİ OLACAK TASARIM AÇIKLANIYOR
-Merkez Bankası İdare Merkezi Konferans Salonu’nda, “Türk Lirası’na kazandırılan itibarın perçinlenmesi” amacıyla düzenlenen “TL Simge Yarışması”nın sonuçları açıklanıyor. (Saat: 15.30)

-BEKLENTİ ANKETİ
-Merkez Bankası, Şubat ayı 2. dönem Beklenti Anketi sonuçlarını açıklıyor. (Saat: 14.30)

-MOTORLU KARA TAŞITLARI İSTATİSTİKLERİ
-TÜİK, 2011 yılı Aralık ayı Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri’ni açıklıyor. (Saat: 10.00)

-EĞİTİM SEN’İN BASIN TOPLANTISI
-Eğitim Sen Genel Merkezi’nde, “8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimi 4+4+4 şeklinde değiştirerek kademeli hale getirecek” kanun tasarısına ilişkin bir basın toplantısı düzenleniyor. (Saat: 11.00)

-TERÖRÜN 10 YILLIK BİLANÇOSU: 815 ŞEHİT, 5 BİN 94 YARALI
-İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 2002-2011 yılları arasında ülke genelinde meydana gelen terör olaylarında 81 polis, 734 asker olmak üzere toplam 815 güvenlik mensubunun şehit olduğunu, toplam 5 bin 94 asker ve polisin de yaralandığını açıkladı. Bakan Şahin’in verdiği bilgiye göre son 8 ayda da terör örgütü 85 vatandaşı kaçırdı, 75’ini serbest bıraktı.

-CHP KURULTAYDA “DEMOKRASİ” VE “ÖZGÜRLÜK” TEMASI İŞLEYECEK
-CHP, 26 Şubat Pazar Günü Arena’da yapılacak, 16. Olağanüstü Kurultayda “Demokrasi” ve “Özgürlük” temasını işleyecek. “Herkes İçin Hak ve Adalet; Herkes İçin Demokrasi”, “Önce Parti içi Demokrasi, Önce Örgütün Sesi” yazılı afişlerin asılacağı salonda, mavi ile kırmızı renkleri ağırlıklı olarak kullanılacak. Kurultay için, Anadolu Ateşi de Türkiye’nin yedi bölgesinden oyunlardan oluşan bir dans gösterisi sunacak.

-MİT VE EMNİYET’E ALIMLARDA BAŞBAKAN’IN ONAYI ARANACAK
-Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, MİT ile Emniyet’in istihbarat ve güvenliğe ilişkin ihtiyaçlarının, Savunma Sanayii Müsteşarlığa tarafından tedarik edilmesi durumunda Fon’un kullanımının söz konusu olabileceğini ve ne tür alımların yapılacağına Başbakan’ın onayı ile karar verileceğini söyledi.
-CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet S. Kesimoğlu’nun, “Savunma Sanayi Destekleme Fonu’nun MİT ve Emniyet’in kullanımına açılmasıyla birlikte Fon’un ne kadarı MİT için kullanılacaktır?” sorusuna Yılmaz, “Henüz belirlenmiş bir rakam söz konusu değildir” yanıtını verdi.

-PROTESTO EDİLEN SENET SAYISI OCAK AYINDA YÜZDE 4.2 ARTTI
-Protesto edilen senet sayısı 2012 yılı Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.2 artışla 77 bin 755 düzeyinde gerçekleşirken, protestolu senet tutarı yüzde 17.7 artışla 494.2 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. İstanbul, yüzde 12.7 pay ile senetlerin en çok protesto edildiği il oldu. İstanbul’u yüzde 6.6 pay ile Ankara, yüzde 3.5 pay ile İzmir izledi.
-Karşılıksız çek sayısı 2012 yılı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 41.1 artışla 62 bin 778 adet düzeyine yükseldi. Mahkemeler tarafından Merkez Bankası’na yapılan bildirimlere göre duyurulan yasaklama kararı alınmış çek sayısı ise bu dönemde yüzde 47.9 azalışla 3 bin 59 adet düzeyinde gerçekleşti.

-TGS ÜYELERİ, SENDİKA YÖNETİMİNİ İSTİFAYA ÇAĞIRAN METNİN ZORLA KENDİLERİNE İMZALATILDIĞINI AÇIKLADI

-Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), olağanüstü genel kurulu toplamayacağı kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. TGS üyesi 465 Anadolu Ajansı çalışanının imzası toplanarak istifası istenilen TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, 2013 yılı ortalarında yapılması planlanan TGS olağan genel kuruluna kadar üye ve delegeleri birlikte yürümeye çağırdı. Bu arada, Anadolu Ajansı’nda Gürsel Eser öncülüğünde çalışanlardan toplanılan imzaları Anadolu Ajansı çalışanları, yönetimin baskısı ile imzalamak zorunda bırakıldıklarını açıkladı.

-BİR DİZİDE “MAMA” KARAKTERİNDE ADI VE SOYADINI GÖREN CHP’Lİ SERTER, KONUYU YARGIYA TAŞIDI
-CHP İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter, yeni başlayacak bir dizide fahişelikten “mama”lığa yükselen bir karakterin adı ve soyadının “Nur Serter” olarak geçtiğini belirterek konuyu yargıya taşıdı.
-Bunun bir tesadüf olmadığını ifade eden Serter, “Bilinçli olarak ismim tercih edildi. Türkiye’de bir operasyon yaşanıyor. Belli değerleri koruyan kesim değişik şekillerde susturulması, aşağılanması sürecini yaşıyoruz, o da bunun parçası” dedi.

-BAŞKENT OSB DAHA “YAŞANABİLİR” HALE GELECEK
-Başkent Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, Başkent OSB’yi “yaşanabilir, çalışılabilir, üretilebilir, rekabet edebilir” bir bölge haline getirmeye çalıştıkları için Ankara Yenilikçilik Merkezi Kuruluş Fizibilite Çalışması’nı başlattıklarını belirtti.

Bir önceki yazımız olan 21 Şubat 2012 Salı Gündem başlıklı makalemizde 21 şubat 2012 salı gündem, 21 şubat gündem ve Ali Babacan hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI