21 Mart 2012 Çarşamba Gündem

Ana Sayfa » Güncel Haberler » 21 Mart 2012 Çarşamba Gündem
Paylaş
Tarih : 21 Mart 2012 - 10:46

-NEVRUZ KUTLANIYOR
-Nevruz, Türkiye genelinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nevruz dolayısıyla TÜRKSOY üyesi ülkelerin kültür ve sanat elçileri heyetini Çankaya Köşkü’nde kabul ediyor. (Saat: 10.30)
-Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ATO Kongre Merkezi’nde, Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günleri dolayısıyla gerçekleştirilecek ve nevruz ateşinin yakılmasıyla başlayacak programa katılıyor.
-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Resim Heykel Müzesi’nde gerçekleştirilen “Nevruz” kutlamalarına katılıyor. (Saat: 09.30/11.30)

-CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN KABULÜ
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Prof. Dr. Metin Tulgar’ı Çankaya Köşkü’nde kabul ediyor. (Saat: 14.30)

-PARTİ GRUPLARI TOPLANIYOR
-AKP, MHP ve CHP Meclis Grupları toplanıyor. Grup toplantılarında, parti liderleri gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. (Saat: 11.00/12.00/12.30)

-KKTC BAŞBAKANI KÜÇÜK TÜRKİYE’DE
-KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunuyor.
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Küçük ile Resmi Konut’ta bir araya geliyor. (Saat: 13.30)

-MECLİS GENEL KURULU
-TBMM Genel Kurulu’nda, bazı yatırımlarda KDV muafiyeti getiren kanun teklifi görüşülüyor. (Saat: 14.00)

-KOMİSYONLAR TOPLANIYOR
-TBMM Dışişleri Komisyonu, çeşitli uluslararası anlaşmaları görüşmek üzere toplanıyor.
-TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Medyanın Rolü Alt Komisyonu toplanarak, televizyonların çeşitli yapım şirketlerinin temsilcilerini dinliyor. (Saat: 09.45/10.00)

-CHP ANAYASA MAHKEMESİNE GİDİYOR
-CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Emine Ülker Tarhan, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunuyor. Başvurunun ardından basın açıklaması yapılıyor. (Saat: 10.30)

-MHP’Lİ YENİÇERİ’NİN BASIN TOPLANTISI
-MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, TBMM’de bir basın toplantısı düzenliyor. (Saat: 11.00)

-BAKAN BAĞIŞ’IN GÖRÜŞMELERİ
-Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, makamında, Yunanistan Büyükelçisi Fotios Jean Xydas’ı kabul ediyor.
-Bakan Bağış, makamında, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Gunilla Carlsson ile bir araya geliyor ve onuruna öğle yemeği veriyor.
-Bağış, KKTC Parlamenterler Birliği Başkanı Vedat Çelik ve Başkan Yardımcısı Ahmet Ötüken’i makamında, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı da TBMM’de kabul ediyor. (Saat: 10.15/12.30/13.00/14.30/15.30)

-BABACAN’IN PROGRAMI
-Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun zorunlu deprem sigortalı konutların sayısını artırmak ve deprem güvenceli hayatı teşvik etmek amacıyla düzenlediği “Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor” projesinin ödül töreni, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılımıyla, Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleştiriliyor. (Saat: 10.00)

-BAKAN EKER ASÜD TOPLANTISINDA
-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ankara Hiltonsa’da, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği’nin toplantısına katılıyor. (Saat: 10.00)

-BAKAN YILDIZ’IN PROGRAMI
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara JW Marriott Otel’de, Suudi Arabistan Petrol Bakan Yardımcısı Abdulaziz Bin Salman ile bir araya geliyor.
-Bakan Yıldız, Sheraton Otel’de 11. Türkiye Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Konferansı ve Sergisi’ne katılıyor.
-Yıldız, makamında da, Çankaya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencilerini kabul ediyor. (Saat: 08.00/09.30/16.00)

-BAKAN DİNÇER LÜBNAN’A GİDİYOR
-Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Lübnan’a hareket ediyor. (Saat: 19.00)

-BYEGM’DE BASIN TRAFİK KARTI PROTOKOLÜ İMZALANIYOR
-Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında “Basın kartı sahiplerine verilen basın trafik kartlarına ilişkin protokol” imzalanıyor. (Saat: 11.00)

-EMO’DA BASIN TOPLANTISI
-Elektrik Mühendisleri Odası’nda, Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Elektrik Özelleştirmeleri Raporu”nun sunumu ve kamuoyuna tanıtımı amacıyla bir basın toplantısı düzenleniyor. (Saat: 11.00)

-DÜNYA LİDERLERİNİN KORE BULUŞMASI
-ABD Başkanı Obama ve Başbakan Erdoğan’ın da katılımıyla 26-27 Mart’ta Güney Kore’nin başkenti Seul’de gerçekleşecek olan “2. Nükleer Güvenlik Zirvesi”nde 45 kadar ülkenin devlet ve hükümet başkanı yer alacak.

-İMAMLAR HAFTA SONU İZİN TALEPLERİNİ BAŞBAKAN YARDIMCISI BOZDAĞ’A İLETTİ
-Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal ve Yönetim Kurulu üyeleri Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ı ziyaret ederek imamların sorunlarını ve taleplerini içeren bir rapor sundu. Raporda imamların hafta sonu izinleri ile ilgili düzenleme yapılması istendi.

-BAKAN ŞAHİN: 2011 YILINDA TÜKETİCİ LEHİNE 120 BİN KARAR VERİLDİ
-Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine, “Tüketici Kredileri, Kredi Kartları ve Konut Finansmanı Sözleşmeleri” kapsamında 2011 yılında 54 bin 996 başvuru yapıldığını, tüketici lehine 120 bin 971, tüketici aleyhine 22 bin 132 karar verildiğini bildirdi.
-CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel’in soru önergesini yanıtlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2009, 2010, 2011 yıllarında hakem heyetlerine en çok başvurunun “Ayıplı mal ve hizmetler” kategorisi altında yapıldığını söyledi.

-TÜRK ÖZEL SEKTÖRÜNÜ AVRUPA FONLADI
-Türk özel sektörünün 127.8 milyar dolara ulaşan uzun vadeli kredilerinin yüzde 70.5’i Avrupa ülkelerinden temin edildi. Ocak 2012 itibariyle Birleşik Krallık’tan alınan krediler 25 milyar 351 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, ABD’den temin edilen krediler 17 milyar 467 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.
-Özel sektörün yurtdışından temin ettiği 127.8 milyar dolar düzeyindeki uzun vadeli kredinin yüzde 32.7’sini bankalar ve bankacılık dışı şirketlere yönelik temin edilen finansal krediler oluştururken, yüzde 67.3’ü finans dışı sektörlere gitti.
-Özel sektörün 2012 Ocak’ta 27.8 milyar doları aşan kısa vadeli kredilerinin ise yüzde 90.9’unu finansal krediler oluşturdu.

-MERKEZ BANKASI: KREDİ BÜYÜMESİNE ÖNLEM, CARİ AÇIĞIN DENGELENMESİNE KATKI SAĞLADI
-Merkez Bankası’na göre kredi büyümesini sınırlandırmaya yönelik olarak 2010 yılı Kasım ayından itibaren alınan önlemler, cari açığın dengelenmesine katkı sağladı. Tüketici kredileriyle cari işlemler arasındaki en güçlü ilişki taşıt kredilerinde belirlenirken, işletme kredilerine uygulanan standartların gevşemesi de cari açıkta genişlemeye yol açtı.

-BAŞHEMŞİRE ATAMASINDAKİ HAKSIZLIĞA MAHKEME DUR DEDİ
-Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda üniversite mezunu hemşirenin başhemşire olma talebinin reddedilmesi işlemi iptal edildi.

-YENİ ARAŞTIRMA:”KADMİYUM İÇEREN YİYECEKLER MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR”
-Amerika’da 55 bin 987 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, tahıl, patates ve bazı sebzeler ve kabuklu deniz ürünlerinde de bulunan kadmiyumun meme kanserine yakalanma riskini yüzde 21 arttırdığını gösterdi.

Bir önceki yazımız olan Metin Taş & Sezgin Özcan başlıklı makalemizde eurobond gelirinin beyanı, faiz gelirleri ve Istisna hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI