2014 Takvim Yılı İçerisinde E-Deftere Geçiş Süreci ve Defter Tasdik Durumu

Ana Sayfa » Güncel Haberler » 2014 Takvim Yılı İçerisinde E-Deftere Geçiş Süreci ve Defter Tasdik Durumu
Paylaş
Tarih : 10 Aralık 2013 - 15:54

Bilindiği üzere,

421 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte e-Fatura kullanma zorunluluğu getirilen mükelleflerin aynı tebliğin 3.1 bölümüne göre 2014 takvim yılı içerisinde e-Deftere geçmelerinin zorunluluk kapsamında olduğu ifade edilmiştir.

                Buna göre;

Vergi Usul Kanunu 67 No’lu Sirküleri ile geçiş süreleri aşağıda belirtilmiştir.

a)     Elektronik Defter uygulamasına 2014 Aralık ayı içerisinde başvuranların 1.1.2015, 2013 yılı içerisinde başvuranların ise en erken 2014 Ocak ayından itibaren,

b)     Elektronik Defter uygulamasına 2014 Aralık ayından önce başvuranların en geç 2014 Aralık ayından başlamak üzere,

c)      Özel hesap dönemine tabi olanların 1.12.2014 tarihinden önce E-Defter uygulamasına başvuru yapmaları ve en geç 2014 Aralık ayı içerisinde, elektronik defter tutmaya başlamaları gerekmektedir.

E-faturaya geçiş süreci tamamlandıktan sonra Gelirler İdaresi Başkanlığı’na bir başvuru yapılacaktır. E-Defter uygulamasına başlayabilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’na yapılan başvurunun onaylanması gerekmektedir.

E-Defter tutmak için onay almış mükellefler belirtilen format ve standartlara uygun olarak aylık dönemler itibariyle e-defterlerini oluşturmaya ve saklamaya başlayacaklardır.

2014 yılı içerisinde E-Defter uygulamasına geçen mükelleflerin, matbu basılı defter ve belgelerini, E-Defter uygulamasına geçiş yapılan tarihe kadar olan dönemlerde kullanabilmeleri için Aralık ayı içerisinde 31.12.2013 tarihine kadar notere tasdik ettirmeleri gerekmektedir.

2014 takvim yılı başından itibaren E-Deftere geçmek isteyen mükelleflerin ise 2014 takvim yılı için matbu basılı defter ve belgelerini tasdik ettirmelerine gerek yoktur. E-Deftere geçiş Başvurularını Aralık-2013 dönemi içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığına yazılı olarak yapmaları gerekmekte olup, başvuralar ile ilgili www.edefter.gov.tr adresinden gerekli belge ve dokümanlara ulaşabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI