2014 Kıdem Tazminatı Tavanı, Kıdem Tazminatı 2014

Ana Sayfa » Güncel Haberler » 2014 Kıdem Tazminatı Tavanı, Kıdem Tazminatı 2014
Paylaş
Tarih : 27 Aralık 2013 - 0:53

2014 Yılı Kıdem Tazminatı Tavanı, Kıdem Tazminatı Tavanı 2014

Kıdem tazminatı; çalışan bir işçinin çeşitli sebeplerle kendi isteği dışında iş kanunu gerekleri çerçevesinde yer alan sebepler ile işten ayrılması sonucunda iş veren tarafından işçiye ödenen hizmetlerinin karşılığına denk gelen ödemeye verilen tazminat şeklidir. İşçi kendi isteği ile herhangi bir sebeple işten ayrılırsa kıdem tazminatını almaya hak kazanamaz. Kıdem tazminatı hesaplaması için brüt ücret esas alınır. Bu çerçevede hesaplama yapılırken işçinin brüt ücretinin bir günlüğüne denk gelen miktarı bulunarak 30 ile çarpılması sonucu 1 yıllık kıdem tazminatı karşılığı hesaplanır. Kıdem yılı ile çıkan rakam çarpıldığında kıdem yılına göre hak etmiş olduğu kıdem tazminatı tutarı bulunur. Kıdem tazminatı üzerinden sadece damga vergisi kesintisi yapılarak işçiye ödenir. Ayrıca bir işçinin kıdem tazminatı alabilmeye hak kazanmış olması için aynı iş yerinde tam bir yıllık çalışma süresini doldurmuş olması şartı geçerlidir.

Tüm bu hesaplamaların dışında brüt ücreti yüksek olan çalışanlarda yıllara göre devlet tarafından belirtilen rakamlar tavan ücret hesaplamasını üst ödeme tutarı olarak belirleyerek kıdem tazminatı tavanı‘nı oluşturmaktadır. Yıllara göre değişen bu rakam 2014 yılı için henüz belirlenmemiştir. Bu noktada 2014 Kıdem tazminatı tavanı belirlendiği an sitemizde rakamlar sistem tarafından otomatik olarak güncellenmektedir. Kıdem tazminatı tavanı 2014 rakamları açıklandığında ilk haberdar olanlar arasında yer almak için lütfen ücretsiz e-bülten üyelik sistemimize üye olunuz.

2014 Yılı ilk yarısı için Kıdem tazminatı tavanı; Henüz belirlenmemiştir.

2014 Yılı ikinci yarısı için Kıdem tazminatı tavanı; Henüz belirlenmemiştir.

2014 Kıdem tazminatı ile ilgili her türlü yorum, eleştiri ve fikirlerinizi yazı altında bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI