2013 sağlık tarifeniz – 19 Ocak 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » 2013 sağlık tarifeniz – 19 Ocak 2013
Paylaş
Tarih : 21 Ocak 2013 - 10:07

Sadettin Orhan

Ülkemizde sağlık hizmetleri hem özel hem de kamu hastaneleri eliyle sunuluyor.
Özel hastaneye giden vatandaş, muayene katılım payı yanında, aldığı hizmetin paket fiyatının %90’ına kadar ilave ücret ödüyor.

Burada ilave ücretin hangi oranda alınabileceği, hastanenin kalite sınıflandırmasına göre tespit ediliyor. 2013 yılı için bu sınıflandırma netleşti ve böylece hangi hastanenin ne kadar ilave ücret alabileceği de belirlenmiş oldu.

Hastane Sınıfı Hastane Sayısı İlave Ücret Oranı
A 275 90
B 136 75
C 46 60
D 12 45
E 3 30

Tabloda yer alan ilave ücret oranı, özel hastaneden alacağınız hizmetin SGK tarifesi üzerinden sizin ödeyeceğiniz tutarı ifade ediyor. Geçen yıl 244 hastane (A) sınıfında yer alırken bu sene bu sayı 275’e çıktı. Yani hastadan yüksek fark alabilecek hastane sayısında artış yaşandı. Hangi hastaneye gittiğinizde ne kadar fark ödeyeceğinizi SGK’nın sitesinden kontrol edebildiğinizi hatırlatmış olalım.

Katılım payı da ödeyeceksiniz

Hastanelerde cebinizden sadece ilave ücret değil bir de katılım payı ödeyeceksiniz. Ödeyeceğiniz katılım payı hangi basamak sağlık kuruluşuna gittiğinize ve ilaç yazılıp yazılmadığınıza göre değişiyor.
Sağlık Kuruluşu Muayene Katılım Payı İlaç Alırsanız

Aile Hekimi ve Diğer 1. Basamak 0 Üç kutuya kadar 3 TL, ilave her bir kutu için 1 TL
2. ve 3. Basamak 5 TL
Özel Sağlık Kuruluşu 12 TL

Tablodan da görüldüğü üzere, eğer muayene için aile hekiminizi veya diğer birinci basamak kuruluşları tercih ederseniz muayene katılım payı ödemiyorsunuz.

En yüksek katılım payını ise özel sağlık kuruluşlarında ödüyorsunuz. Ayrıca hangi basamağa giderseniz gidin ilaç yazdırmanız halinde 3 TL, ilaç üç kutuyu geçerse her bir kutu için ilave 1 TL katılım payı ödeyeceksiniz.

Dava açmanız gerekir

Soru: Sadettin Bey, babam 12 Eylül 1958 doğumlu. 1 Şubat 1982’den 31 Ağustos 1999’a kadar Almanya’da çalıştı. Bu süre için yurtdışı borçlanma talebinde bulunduk ve SGK hesabına göre 6330 gün borçlandık. Bunun dışında Türkiye’de herhangi bir sigortası olmadı.

Biz 2010/Aralık ayında borçlanma bedelini ödersek emekli olabileceğini söylediler. Parayı yatırdık fakat daha sonra yanlışlık olduğunu ve 2014 yılına kadar emekli olamayacağını söylediler. 15 Ocak 2013 itibariyle tekrar sorguladığımızda ise 2016’ya kadar beklemesi gerektiğini söylüyorlar. Bize yanlış bilgi mi veriliyor ve ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Tarık B.

Cevap: Değerli okurum, babanızın Almanya’daki başlangıç tarihi Türkiye’de de başlangıç olarak kabul edilmiş olsaydı, borçlanma bedelini ödediğiniz tarihte aylık bağlanması gerekirdi. SGK, sözleşme aylığı bağlarken yurtdışı başlangıcını esas alıyor fakat borçlanma yaparken yurtdışı başlangıç tarihine bakmıyor.

Borçlanmanın yapıldığı tarihten geriye doğru borçlanılan gün kadar gidiyor ve bulduğu tarihi, kişinin Türkiye’deki başlangıcı olarak kabul ediyor.

Böyle olunca kişilerin emeklilik tarihi de bazen 10 yıla kadar uzuyor. Fakat örnek Yargıtay kararlarında, yurtdışındaki çalışma başlangıcının borçlanma esnasında Türkiye’deki başlangıç olarak dikkate alınması gerektiği vurgulanıyor.

Dolayısıyla yargı yoluna giden vatandaşlarımız emeklilik tarihlerini geriye çektirebiliyorlar. Siz de bu yolla 2010/Aralık ayı itibariyle aylık bağlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evini satana gelir vergisi - 18 Ocak 2013 başlıklı makalemizde evini 5 yıl geçmeden satan gelir vergisi ödüyor, Evini satana gelir vergisi ve GAYRİMENKUL SATIŞ KAZANCI hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI