2 Ağustos 2012 Perşembe Gündem

Ana Sayfa » Güncel Haberler » 2 Ağustos 2012 Perşembe Gündem
Paylaş
Tarih : 02 Ağustos 2012 - 15:51

-GÜL-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Çankaya Köşkü’nde kabul ediyor. (Saat : 18.30)

-ERDOĞAN, FİDAN İLE GÖRÜŞÜYOR
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı Başbakanlık Resmi Konutu’nda kabul ediyor. (17.30)

-YAŞ TOPLANTISI
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) çalışmalarını bugün de sürdürüyor. Toplantıda, bir üst rütbeye yükselecek general ve amiraller ile general ve amiraller terfi edecek albayların durumları ele alınıyor.
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, YAŞ üyelerine Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir akşam yemeği veriyor. (Saat: 10.00/20.10)

-ERDOĞAN-ALLAVİ GÖRÜŞMESİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irakiye Lideri Allavi’yi Başbakanlık Resmi Konutu’nda kabul ediyor. (Saat:16.30)

-DAVUTOĞLU KUZEY IRAK TEMASI

-Kuzey Irak’ta temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyetin bugün yurda dönmesi bekleniyor.

-SURİYE’DEKİ GELİŞMELER
-Çatışmaların tüm hızıyla sürdüğü Suriye’de yaşanan gelişmeler Ankara tarafından izleniyor. Türk vatandaşlarının Suriye’ye geçişlerine güvenli bir ortamın olmaması nedeniyle izin verilmezken, Türkiye – Suriye sınırındaki hareketlilikte sürüyor.
-Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Suriye gündemiyle toplanacak.

-BAKAN ATALAY PROGRAMI
-Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda, ‘Kırıkkale Yatırım Avantajları tanıtım toplantısına katılacak. (Saat : 11.00)

-YOİKK TOPLANIYO
-Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplantısı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın başkanlığında Ankara’da toplanıyor. Toplantıya ilgili bakanlıkların müsteşarlarının yanısıra TOBB, TİM, TÜSİAD, YASED Başkan/başkan yardımcıları katılıyor. (Saat: 11.00)

-BAKAN YILMAZ ELAZIĞ VE MALATYA’DA

-Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AKP Kovancılar İlçe Başkanlığı’nı ziyaret edecek, AKP il başkanlığında iftara katılacak. (Saat : 15.00/ 19.45)

BAKAN ŞİMŞEK BATMAN’DA
-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Oymataş köyünde iftar yemeğine katılacak ve vatandaşlarla bir araya gelecek.
(Saat: 19.33)

-EKONOMİ BAKANI ÇAĞLAYAN MERSİN’DE
-Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin’de Anamur’da iftar yemeğine katılacak, Bozyazı ve Aydıncık ilçesinde vatandaşlarla biraraya gelecek. (Saat: 20.05/23.30)

-BAKAN ÇELİK’İN BASIN TOPLANTISI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bakanlık çalışmaları ve çalışma yaşamındaki son gelişmeler ile ilgili bakanlık Reşat Moralı Salonu’nda basın toplantısı düzenleyecek. (Saat: 14.00)

-BAKAN EKER DİYARBAKIR’DA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker Diyarbakır’da Diyarbakırlı Genç İş Adamları Derneği’nin iftar yemeğine katılıyor. (Saat: 19.36)

BAKAN EROĞLU AFYONKARAHİSAR’DA
-Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da çeşitli tesislerin açılışını yapacak. Bakan Eroğlu Şuhut’da da iftar yemeğine katılacak. (Saat17.00/20.18)

-BAKAN ŞAHİN AĞRI’DA
-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Ağrı’da temas ve incelemelerde bulunuyor. Valilik ve Belediye Başkanlığı’nı ziyaret edecek olan Bakan Şahin, esnaf ziyaretlerinde de bulunacak. (Saat:15.00/22.10)

-YÖK BAŞKANI’NIN PROGRAMI

-YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak üzere uygulanan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı için yapılacak 2012 yılı atama programına katılacak. (Saat: 10.30)

-TOBB’DAN EĞİTİME BÜYÜK DESTEK

-TOBB, Karaman’a Fen Lisesi Kompleksi yapacak. Fen lisesi kompleksi yapımı için TOBB’da imza töreni düzenleniyor. (Saat: 16.00)

-KAZAZEDELERİN YARISI,”GÜVENCE HESABI”NDA HAKLARINI BİLMİYOR

-Trafik kazalarında meydana gelen yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi hallerde mağdur vatandaşların zararını karşılamak için kurulan ve mağdurlara 150 bin TL’ye kadar ödeme yapabilen “Güvence Hesabı”nda vatandaşların haklarını bilmediği, bu nedenle ölümlerde yüzde 60, sakatlık veya bedensel yaralanmada yüzde 50’ye yakın başvuru yapılmadığı ortaya çıktı.

-ŞEHİR PLANLAMACILARINDA DENEYİM SINIFLANDIRMASI KALKTI
-Şehir planlamacılarını “F”‘den başlayarak uzmanlaşmaya göre “A”ya kadar sınıflandıran düzenlemenin kaldırılması TMMOB’un tepkisini çekti. TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar, “Düzenlemenin yapılma mantığı şu; kamu kurumlarında plan değişiklikleri yapılırken müellif belgesi yeterliliği aranmasın. Yapılan değişiklik sorunlu olan sistemi daha sorunlu hale getirmek” dedi.
-Her kentin sahip olduğu nüfus büyüklüğü veya alan büyüklüğüne ilişkin gruplarda yeterli belgeye sahip plancılar tarafından planlar yapılabildiğini kaydeden Uyar, “Türkiye’de ilk mezun olanlar F grubundan başlıyor, tecrübe kazandıkça plan yaptıkça F’den A’ya kadar gidiyor” dedi. Uyar, Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyükşehirlerde “A” grubu yeterliliğin gerektiğinin altını çizdi.

-TTK’DAN ÖĞRETMENLERE “SOSYO-KÜLTÜREL DEZAVANTAJ” UYARISI

-Talim ve Terbiye Kurulu tarafından kabul edilen Okulöncesi Eğitim Programının “Türkçe Etkinlikleri” kısmında, etkinlik planlanırken öğretmenlerin çocukların yaş ve gelişim özellikleriyle birlikte “sosyal ve kültürel olarak dezavantajlı çocukları” göz önünde bulundurması gerektiği belirtildi.
-Okulöncesi eğitimin amaçları arasında “Çocukların Türkçe’yi doğru ve güzel konuşmalarını sağlamak” bulunuyor. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’nın İç Denetim Birimi’nin okulöncesi eğitimle ilgili raporlarında da isim verilmeden anadili Kürtçe olan çocuklara Türkçe öğretecek öğretmen bulunmadığına dikkat çekiliyor.

-ORMAN ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ KDV’DE İNDİRİM İSTEDİ
-TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi, yüzde 18 olan KDV oranının yüksekliğine işaret ederek, yüzde 8’e indirilmesini istedi. Orman ürünleri sektöründeki KDV uygulamasının yeni baştan ele almasını isteyen meclis üyeleri, yapılacak düzenlemeler ile sektörün daha fazla vergi veren bir yapıya bürüneceğinin altını çizdi.

İYİ GÜNLER DİLERİZ

Bir önceki yazımız olan Vakıflara vergi muafiyetinde yeni düzenlemeler - 2 Ağustos 2012 başlıklı makalemizde Kanun, Katma ve Maliye hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI