18 yaşından önceki sigortalılık emekliliği etkiler mi? – 28 Şubat 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » 18 yaşından önceki sigortalılık emekliliği etkiler mi? – 28 Şubat 2014
Paylaş
Tarih : 28 Şubat 2014 - 9:37

İnternette bir yazınızı takip ettim o yüzden bu yazı ile alakalı birkaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben 03/09/0972 doğumluyum. 17 yaş 10 aylıkken Kocaeli’nin… belediyesinde 43 gün çalıştım ve sigortamı ödediler. Aradan yıllar geçti ama o çalıştığım günler sigorta pirimi Sosyal Güvenlik Kurumu’nda görünmediği için işe giriş tarihim askerden sonra gelip çalışmaya başladığım bir şirkette ki, 1994 yılı görünüyor. SGK’ya gittim bana yeni kanuna göre 18 yaşından önceki sigortalı çalışmanızın bir hükmü olmadığı için yapacak bir şeyimiz yok deyip beni geri gönderdiler. Sizden öğrenmek istediğim gerçekten Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dediği doğru değilse davamı açmam lazım açarsam kazanır mıyım ve en son 18 yaş kabul edilmezse askerlik borçlanmasıyla emekli yaşını aşağı çekebilir miyim? (İsmi Saklı)

01.04.1981 tarihine kadar 18 yaşından küçükken yapılan sigorta başlangıçları, sigortalılık süresi açısından başlangıç sayılırken, 01.04.1981 tarihinden itibaren başlangıç için 18 yaş şartı aranmaya başlanılmıştır.

18 yaşından küçükken yapılan sigortada, sigorta başlangıç tarihi olarak, 18 yaşın doldurulduğu tarih dikkate alınmaktadır. Ancak, 18 yaşından küçükken ödenen primler, prim ödeme gün sayısına dahil edilmekte ve ayrıca işe giriş tarihi emeklilik yaşının tespitinde dikkate alınmaktadır. 01.04.1981 ile 08.09.1999 tarihleri arasında emeklilik açısından, sigorta başlangıcı için 18 yaşın doldurulduğu tarih aranılmaktadır. 18 yaştan küçük başlangıçlar sigortalılık başlangıcı açısından dikkate alınmamaktadır. Dolayısıyla sigortalılık başlangıcınız 18 yaşınızı doldurduğunuz tarihten itibaren başlayacaktır. Tavsiyemiz söz konusu dönemlerinizi idari yoldan ya da mahkeme yoluyla ispatlamanızdır. Bu dönemi ispatlarsanız sigortalılık başlangıç tarihi sizin için 03.09.1990 tarihi olacaktır.

★ ★ ★

İş kazası geliri alanların SGK bildirimi

Şirketimizde engelli kadrosunda çalıştırılmak üzere SGK’dan iş kazası nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alıyor. Ancak buraya girişi emekli çalışanlar gibi SGDP’li yapılmış. SGK primleri de emekli gibi ödenmiş. Yapılan işlem doğru mudur? Ne yapmamız lazım? Hüseyin Atmaca

Sosyal güvenlik sistemimizde iş kazası nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlar emekli sayılmamaktadır. Dolayısıyla SGK’dan İş kazası nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanların normal çalışanlar gibi bildirilmesi gerekmektedir. Söz konusu çalışanın tahsis numarası “8” ile başlıyorsa sürekli iş göremezlik geliri aldığı kabul edilmelidir. Bu durumda kişinin SGDP’li olarak bildirimlerinin yapılması hatalı olacaktır. Söz konusu kişinin işe giriş bildirgesinin tüm sigorta kollarına tabi olarak güncellenmesi ve SGDP’li APHB verilmişse bunların iptal edilerek tüm sigorta kollarına tabi APHB yani 01 belge türü ile bildirilmesi gerekmektedir.

Kaynak: http://www.dunya.com/18-yasindan-onceki-sigortalilik-emekliligi-etkiler-mi-155034yy.htm

Bir önceki yazımız olan Yurtdışında eğitim macera mı, yoksa?.. - 27 Şubat 2014 başlıklı makalemizde değişim programları, yaz okulları ve yüksek lisans burs hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI