18 Şubat 2012 Cumartesi Gündem

Ana Sayfa » Güncel Haberler » 18 Şubat 2012 Cumartesi Gündem
Paylaş
Tarih : 18 Şubat 2012 - 7:36

-CHP MİLLETVEKİLLERİ TOPLANIYOR
-CHP milletvekilleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında, parti genel merkezinde toplanıyor.
-Toplantıda tüzük değişikliği konusu değerlendiriliyor. (Saat: 11.00)

-BAKAN ŞİMŞEK ANTALYA’DA
-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’nun 4. Olağanüstü Genel Kurul toplantısına katılıyor. (Saat: 13.30)

-BAKAN EROĞLU AFYONKARAHİSAR’DA
-Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da Türk Dünyası Belediyeler Birliği toplantısına katılıyor. (Saat: 10.00)

-BAKAN YILDIZ KAYSERİ’DE
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Erciyes Kar Festivali kapsamında düzenlenen “Erciyes Buluşmaları ve 2023 Türkiye Vizyonunda Kayseri Turizmi” konulu panel ve çalıştaylara katılıyor. (Saat: 10.00)

-BAKAN BAĞIŞ İSTANBUL’DA
-Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bakanlığın Ortaköy ofisinde, Türkiye’deki ihtiyaç sahibi ilk ve orta öğretim kurumlarını, eğitime katkıda bulunmak isteyen bağışçılarla buluşturmayı amaçlayan birsilgibirkalem.org internet sitesi yönetim ekibini kabul ediyor. (Saat: 13.30)

-BAKAN BAYRAKTAR TRABZON’DA
-Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Demokratikleşen Türkiye’de Siyasi Hareketler” konulu konferansa katılıyor. (Saat: 12.00)

-BAKAN ÇELİK KIZILCAHAMAM’DA
-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Asya Termal Otel’de, Memur-Sen’e bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası tarafından düzenlenen “Vefa Buluşması ve M. Akif İnan Hatıra Yarışması” ödül törenine katılıyor. (Saat: 10.00)

-BAKAN DİNÇER’İN PROGRAMI
-Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen uluslararası öğrenci buluşması programına katılıyor. (Saat: 10.00)

-9 YILLIK ÖZELLEŞTİRME BİLANÇOSU: 37 ELEKTRİK SANTRALİ, 98 GEMİ, 10 MADEN SAHASI, 2 BİNDEN FAZLA TAŞINMAZ SATILDI
-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 9 yılda özelleştirme programındaki kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen uygulamalar kapsamında, 65 kuruluşta bulunan kamu payları, 38 tesis/işletme, 8 liman, 37 elektrik santrali, 2 bin 590 taşınmaz, 98 gemi, 10 maden sahası ve araç muayene hizmetleri ile özelleştirme programındaki kuruluşların envanterinde kayıtlı bir kısım makine-teçhizat, demirbaş vb. varlıkların satış/devrinin yapıldığını bildirdi.
-CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı, bu uygulamaların toplam tutarının 35 milyar 43 milyon 156 bin 78 ABD Doları olduğunu söyledi.

-OCAK’TA 78 İLİN BÜTÇESİ AÇIK VERDİ, SADECE 11 İLİN İKİ YAKASI BİR ARAYA GELDİ
-Bütçenin 1.7 milyar TL fazla verdiği 2012 Ocak’ta, 13 ilin bütçesi fazla, 68 ilin bütçesi açık verdi. Bütçe açığı sıralamasında ardı ardına depremlerin vurduğu Van 230.2 milyon TL açıkla ilk sırada yer aldı. Van’ı 141.8 milyon TL açıkla Diyarbakır izledi. Bütçe fazlasında ise 9.8 milyar TL ile İstanbul birinci oldu.
-İstanbul 2012 Ocak’ta vergi gelirleri tahsilatında 10.3 milyar TL ile ilk sırada yer aldı. İstanbul’u 2.7 milyar TL vergi tahsilatıyla Kocaeli, 2.5 milyar TL ile İzmir, 2.4 milyar TL ile Ankara izledi.
-Türkiye genelinde tahsil edilen her 100 TL’lik verginin 44 TL’si tek başına İstanbul’dan, 76 TL’si ise İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Ankara’dan toplandı.

-REEL SEKTÖR, YÜKSEK CARİ İŞLEMLER AÇIĞININ EKONOMİDE CİDDİ TEHLİKE YARATTIĞI DÜŞÜNCESİNDE
-Reel sektör, cari işlemler açığının yüksek olmasının ekonomide ciddi tehlike yarattığını düşüncesinde. Ekonomistler Platformu’nun “Reel Sektörün Cari İşlemler Açığı’na Bakışı Araştırması”na göre işletmelerin yüzde 55.8’i Türkiye’de cari işlemler açığının yüksek olmasının tehlike yarattığını dile getirirken, yüzde 25.8’i ise “kesinlikle tehlikeli” ifadesini kullandı.
-“Cari açık krizin habercisidir” diyenlerin oranı yüzde 55 düzeyine ulaşırken, hükümetin cari işlemler açığını kontrol etmedeki başarısı konusunda iş dünyası görüş ayrılığına düştü. Ankete katılan işletmelerin 88.3’ü bankaların son iki yıldır çok fazla kar ettiği görüşünü dile getirdi.

-SÖZLEŞMELİ İŞÇİNİN MEMUR STATÜSÜNE GEÇİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAKANLIĞINA DOSYA SUNULDU
-Kamu kurumlarında avukat, mühendis, mimar, tekniker ve benzeri görevleri yürütmelerine rağmen sözleşmeli işçi statüsünde istihdam edilen yükseköğretim programlarından mezun personelin memur statüsüne geçirilmesi istendi. Bu şekilde kamuda işçi statüsünde çalışan mühendisin kamuya maliyeti 5 bin TL iken memuriyete geçmesi halinde kamuya maliyeti 4 bin 680 TL olacak. Burada devletin kazancı 320.17 TL’yi bulacak. Yine kamuda işçi statüsünde çalışan avukatın devlete maliyeti 4 bin 533 TL iken memuriyete geçmesi halinde devlete maliyeti 3 bin 602 TL şeklinde gerçekleşecek.
-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sözleşmeli personelin istekleriyle işçi kadrosunda çalışan üniversite mezunu mimar-mühendis gibi çalışanların istekleri halinde kamuda statülerine uygun kadroya geçme isteklerine yönelik taleplerin, değerlendirilmek ve üzerinde çalışmak üzere Devlet Personel Başkanlığı’na göndereceğini ifade ederek, kendi amaçlarının da çalışma barışını sağlamak, kamuda verimliliği artıracak önlemler almak olduğunu söyledi.

Bir önceki yazımız olan 17 Şubat 2012 Cuma Gündem başlıklı makalemizde 17 çarşamba gündem, 17 şubat 2012 gündem ve 17 şubat çarşamba haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI