16 Mart 2012 Cuma Gündem

Ana Sayfa » Güncel Haberler » 16 Mart 2012 Cuma Gündem
Paylaş
Tarih : 16 Mart 2012 - 9:15

-NOBEL ÖDÜLÜ SAHİBİ KARMAN ANKARA’DA
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nobel Barış Ödülü sahibi Tevekkül Karman’ı Çankaya Köşkü’nde kabul ediyor.
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karman’ı Resmi Konut’ta kabul ediyor. (Saat: 14.30/16.00)

-“TÜRKİYE-EKVATOR TİCARET VE YATIRIM FORUMU”
-Ekvator Devlet Başkanı Rafael Correa Delgado ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla İstanbul’da, “Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu” düzenleniyor. (Saat: 11.00)

-REFORM İZLEME GRUBU TOPLANTISI
-Reform İzleme Grubu’nun 25. toplantısı, İstanbul Portaxe Baltalimanı’nda gerçekleştiriliyor.
-Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin katılıyor. (Saat: 10.00)

-KARADAĞ BAŞBAKANI TÜRKİYE’DE
-Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Conrad Otel’de, Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunan Karadağ Başbakanı İgor Luksic ile görüşüyor. (Saat: 16.30)

-BAKAN BAĞIŞ’IN KABULLERİ
-Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Binicilik Federasyonu Başkanı Armağan Özgörkey ve Yönetim Kurulu üyelerini, Avrupa Birliği Bakanlığı Ortaköy ofisinde kabul ediyor. (Saat: 18.00)

-BAKAN ERGÜN OSMANİYE’DE
-Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Osmaniye’de ziyaretler gerçekleştiriyor, sanayici ve iş adamlarıyla toplantı yapıyor ve çeşitli incelemelerde bulunuyor. (Saat: 09.00)

-“ULUSLARARASI TIP ÖĞRENCİ KONGRESİ”
-Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kızılcahamam Asya Termal Otel’de, Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma topluluğu tarafından düzenlenen “Fatih Üniversitesi 3. Uluslararası Tıp Öğrenci Kongresi”ne katılıyor. (Saat: 14.00)

-BAKAN ŞAHİN’İN PROGRAMI
-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ankara Hilton Otel’de düzenlenen “Türkiye’de Kadın Girişimcilik” konulu sempozyuma katılıyor. (Saat: 17.00)

-SURİYE GELİŞMELERİ
-Suriye’deki karışılık ve bu ülkeden Türkiye’ye yönelik devam eden nüfus hareketlerine ilişkin gelişmeler izleniyor.

-“İNCİNEBİLİR GRUPLAR VE KADINLARIN KORUNMASI” SEMPOZYUMU
-Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen “Tehdit Altında Olan İncinebilir Gruplar ve Özellikle Kadınların Korunması” konulu sempozyum, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş’in katılımıyla Ankara Dedeman Oteli’nde gerçekleştiriliyor. (Saat: 09.30)

-CHP’Lİ GÖK’ÜN BASIN TOPLANTISI
-CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, TBMM’de, “Uzman Çavuşların Sorunları” konulu bir basın toplantısı düzenliyor. (Saat: 10.30)

-“LİDERLİK KAMPI’12”
-Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, TOBB-ETÜ Endüstri ve Verimlilik Topluluğu tarafından, TOBB-ETÜ sosyal tesislerinde düzenlenen “Liderlik Kampı’12” toplantısında, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen endüstri mühendisliği öğrencilerine hitap ediyor. (Saat: 11.00)

-TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ
-TÜİK, Şubat ayı Tüketici Güven Endeksini açıklıyor. (Saat: 10.00)

-YOKSULLUK ÇALIŞMASI
-TÜİK, 2010 yılı Yoksulluk Çalışması verilerini açıklıyor. (Saat: 10.00)

-ÖZEL SEKTÖRÜN YURTDIŞINDAN SAĞLADIĞI KREDİ BORCU
-Merkez Bankası, Ocak ayı Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu verilerini açıklıyor. (Saat: 10.00)

-KURULAN VE KAPANAN ŞİRKETLER
-TOBB Şubat ayı Kurulan ve Kapanan Şirketler verilerini açıklıyor. (Saat: 10.00)

-SON 6 YILDA 779 ÖĞRENCİ YURTTAN ATILDI
-Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2007-2012 yılları arasında 779 öğrencinin “yurttan süresiz çıkarma cezası” aldığını bildirdi. Bakan Kılıç, milli birlik ve bütünlük duygularını zedeleyici faaliyette bulunmak suçundan 132, ideolojik maksatla yazı yazmak, resim yapmak, afiş, poster vb. şeyleri yapıştırmak suçundan 5 öğrencinin yurttan süresiz çıkarma cezası aldığını söyledi.
-Kılıç, yurtlarda “cemaat” propagandası yapılmadığını ve konuyla ilgili herhangi bir şikayetin bulunmadığını belirterek, “Yurtlarımızda hangi görüşe mensup olurlarsa olsunlar, öğrencilerin “sohbet’ düzenlemesi söz konusu değildir” dedi.

-BAKAN BAYRAKTAR: İSTANBUL FİNANS MERKEZİ’NDE MERKEZ BANKASINA TAHSİSLİ ALAN YOK
-Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Finans Merkezi alanı içerisinde Merkez Bankasına tahsisli herhangi bir alan bulunmadığını bildirdi.

-GÜNCELLEMELERİN ETKİSİYLE NET HATA NOKSAN KALEMİNDE 3.7 MİLYAR DOLARLIK GERİLEME
-Merkez Bankası’nın yaptığı güncellemeler ile olağan ödemeler dengesi güncellemelerinin etkisiyle “Net Hata Noksan” kalemi, 2007-2011 yılları arasında kümülatif 3 milyar 732 milyon dolar azaldı. Ağırlıklı olarak hizmetlerde dengesi hesabında yapılan güncellemeler sonucunda ise cari işlemler açığı kümülatif 1 milyar 239 milyon dolar azalış gösterdi.
-Türkiye’deki spor kulüplerinin bonservis bedelleri için yurtdışından elde ettiği gelirler ile yurtdışına ödediği giderlerin kaydedildiği sermaye hesaplarında yer alan üretilmeyen ve finansal olmayan varlıklar kalemi, 2008-2010 yılları gider yönlü 5 milyon dolar revize edildi. 2011 yılı için gelirlere 4 milyon dolar, giderlere 24 milyon dolar kaydedildi.

-REALTY WORLD TÜRKİYE: “MÜTEKABİLİYET YASASI, KENTSEL DÖNÜŞÜM VE 2B KONUT SEKTÖRÜNE BÜYÜK CANLILIK GETİRECEK”
-ABD merkezli gayrimenkul danışmanlık firması Realty World’ün Türkiye Genel Koordinatörü Mustafa Baygan, yabancıların gözünün gayrimenkul piyasasında olduğuna dikkat çekerek “Yabancılara mülk satışını öngören Mütekabiliyet Yasası’nın çıkması ile birlikte Türkiye’de konut başta olmak üzere bu sektörde büyük bir hareketlilik olacak. Ayrıca kentsel dönüşümün hız kazanması ve 2B arazilerinin imar izinleri ile birlikte konut sektöründeki trafik çok daha artacak” dedi.
-Mustafa Baygan, “Biz 2011 yılında yüzde 155 gibi önemli bir büyüme gösterdik. Yani en hızlı büyüyen kuruluş olduk. 2012’de de franchise sayımızı 250’ye çıkarmayı ve yüzde 100’ün üzerinde büyümeyi öngörüyoruz. Türkiye’nin büyümesi Realty World ABD’den daha hızlı. Bu nedenle Türkiye, genel merkezimiz için de taşıdığı potansiyel itibariyle çok önemli bir pazar. Hatta Türkiye üzerinden komşu ülkelere de açılma planlarımız var” diye konuştu.

-PARA ARZI 688.7 MİLYAR TL’YE GERİLEDİ
-En geniş tanımlı para arzı M3, 24 Şubat-2 Mart haftasında 2 milyar 209.6 milyon TL azalarak 688 milyar 702.5 milyon TL’ye geriledi.

Bir önceki yazımız olan 15 Mart 2012 Perşembe Gündem başlıklı makalemizde 12 mart perşembe gündem, 12 mart perşembe haberler ve 15 mart 2012 perşembe gündem hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI