140 soruda yeni TTK – 12 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » 140 soruda yeni TTK – 12 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2012 - 12:58


engin malay

Engin Malay

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından; yeni Türk Ticaret Kanunu’nun kolaylıkla anlaşılabilmesi, doğru bilgi edinilebilmesi ve tacirlerin faaliyetlerini Kanun’a uygun şekilde yapabilmelerini sağlamak amacıyla karşılaştırmaları da içerecek şekilde soru-cevap şeklinde hazırlanan; “140 Soruda Yeni Türk Ticaret Kanunu” kitapçığı internet ortamında yayımlandı.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun, eşitlik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleri doğrultusunda düzenlediği yenilikler; ticari hayatın düzenlenmesi, piyasa ekonomisinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, gerçek ve tüzel kişi tacirler ile bunlarla ticari ilişki içerisinde bulunan üçüncü şahısların haklarının korunması bakımından büyük kolaylıklar sağlayacağından bahisle dört ana bölüm halinde yapılan çalışmanın; birinci bölümde ”anonim şirketlere”, ikinci bölümde “limited şirketlere”, üçüncü bölümde “anonim ve limited şirketler ile diğer ticaret şirketlerine yönelik düzenlemelere” ve dördüncü bölümde “yeni TTK’nın uygulamasına ilişkin zaman çizelgesi” ne yer verilmiş. Bugün bu soru ve cevaplardan sadece borçlanma yasağına ilişkin düzenlemeyi sizlerle paylaşmak istedik.

B- Borçlanma Yasağına İlişkin Düzenlemeler

Yeni TTK’da, iştirak taahhüdünden doğan borç hariç pay sahiplerinin (ortakların) şirkete borçlanması yasaklanmıştır. İştirak taahhüdünden doğan borçtan anlaşılması gereken, gerek şirketin kuruluşunda gerekse de sermayesini artırması sırasında pay sahipleri (ortaklar) tarafından şirkete ödenmesi taahhüt edilen borçtur. Örneğin, şirket esas sermayesini 50.000 TL’den 100.000 TL’ye yükseltmiş ise ortakların sermaye artırımı nedeniyle şirkete ödemek durumunda oldukları 50.000 TL, iştirak taahhüdünden doğan borç olup bu durum yasak kapsamın da bulunmamaktadır.

Eğer borç şirketle, şirketin işletme konusu ve pay sahibinin işletmesi gereği olarak yapılmış bulunan bir işlemden doğmuş ise ve emsalleriyle aynı veya benzer şartlara tabi tutulmuşsa, bu durum da borçlanma yasağının dışında kalmaktadır. Örneğin, hazır beton üretimi yapan anonim şirketin ortaklarından Bay (A) konut üretimiyle iştigal etmektedir. Anonim şirket, 1 ton hazır betonu 5 taksitte 5.000 TL’ye satmaktadır. Bay (A)’da ortağı olduğu şirketten 1 ton hazır betonu 5 taksitte 5.000 TL’ye almış ve şirkete borçlanmıştır. Bu durum borçlanma yasağı kapsamına girmemektedir. Çünkü, Bay (A) da ortağı olduğu şirkete, diğer müşterilere uygulanan şartlardan borçlanmıştır. Ancak, Bay (A) 1 ton hazır betonu 5 taksitte 4.000 TL’ye veya 1 ton hazır betonu 5.000 TL’den almakla birlikte 8 taksitte satın alırsa bu durumlarda borçlanma yasağını ihlal etmiş olacaktır. Yine, Bay (A)’nın herhangi bir ticari işe dayanmaksızın şirketten borç alması borçlanma yasağına aykırılık oluşturmaktadır.

Yeni TTK’da borçlanma yasağına aykırı davranan ortakların, 300 günden az olmamak üzere adli para cezasıyla cezalandırılmaları hüküm altına alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan İnsan onuruna yakışır iş - 12 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde Ali Tezel, Hakan ve İnsan onuruna yakışır iş hakkında bilgiler verilmektedir.

Adı - Soyadı : muhasebe

E-Posta Adresi :

Hakkında :

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Şirketlerin genel kurulu tutanaklarının tescili – 2 Nisan 2014
Şirketlerin genel kurulu tutanaklarının tescili – 2 Nisan 2014

Değerli okurlarımız bugünkü yazımızda anonim ve limited şirket genel kurullarının ticaret siciline tescil işlemleri ele alınacaktır. Anonim

Finansal tabloların internet sitesine yüklenmesi – 19 Mart 2014
Finansal tabloların internet sitesine yüklenmesi – 19 Mart 2014

Bilindiği üzere, Yeni TTK’nın 1524’üncü maddesi uyarınca 397’nci madde kapsamında bağımsız denetime tabi olan şirketlerden internet sitesi

Limited şirketlerde genel kurullar – 5 Mart 2014
Limited şirketlerde genel kurullar – 5 Mart 2014

Değerli okurlarımız bilindiği üzere genel kurullar Mart ayı sonuna kadar yapılacaktır. Takip eden okurlarımızın bileceği gibi son üç yazımızda

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


1 + = sekiz

GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

Bumerang - Yazarkafe