13 bin 475 lira cezayı kimler ödeyecek? – 27 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » 13 bin 475 lira cezayı kimler ödeyecek? – 27 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 27 Kasım 2013 - 9:28

İş sağlığı ve güvenliği açısından 1 Ocak 2014 tarihi ayrı bir öneme sahip. Yaklaşık bir ay sonra tehlikeli ve çok tehlikeli kapsamdaki işyerlerinin tamamında işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve yardımcı sağlık personeli istihdam edilmesi gerekiyor. Bugüne kadar sadece 50’nin üzerinde işçi çalıştıran işyerleri söz konusu personeli çalıştırırken, bir ay sonra 50 sınırı kalkmış olacak. Buna göre eğer işyeriniz tehlikeli veya çok tehlikeli kapsamdaysa, 2014/Ocak ayı itibariyle bir işçi bile çalıştırsanız iş sağlığı ve güvenliği personellerini istihdam etmeniz gerekecek. Aksi halde hekim ve uzman çalıştırmadığınız her ay için toplam 13 bin 475 lira ceza ödeyeceksiniz.

Önce tehlike sınıfınızı öğrenin

Eğer işyeriniz az tehlikeli sınıftaysa ve 50’den az çalışanınız varsa, iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma şartı sizin için 1 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak. Yani şimdilik telaş etmenize gerek yok. Fakat tehlikeli veya çok tehlikeli sınıftaysanız, bu bir aylık sürede hazırlık yapmanızda fayda var. Dolayısıyla öncelikle işyerinizin hangi tehlike sınıfında yer aldığını bilmeniz gerekiyor. Bunun için de en son 29 Mart 2013 tarihinde yayımlanan tebliğe bakmanızda fayda var. (Tebliğ için: www.sadettinorhan.net/304sg-portal305.html)

Örnek verecek olursak; hastaneler ve metal imalat işyerleri çok tehlikeli, kasaplar, kuaförler ve hamamlar tehlikeli kapsamda yer alıyor. Dolayısıyla en az bir işçi çalıştıran bu işyerlerinin 1 Ocak 2014 itibariyle işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve yardımcı sağlık personeli çalıştırması veya dışarıdan hizmet alması gerekiyor.

Peşin ödeme avantajlı olur

Soru: Sadettin Bey, ben 2013/Mart ayında adıma tahakkuk eden sosyal güvenlik destek primi borcumu taksitlendirdim. Bugüne kadar düzenli olarak ödedim. Bugün itibariyle elimde biraz para var ve ileriye dönük dört-beş ayı peşin ödemek istiyorum. Yalnız yapacağım bu ödeme sisteme geçer mi yoksa sonra benden tekrar isterler mi pek güvenemiyorum. Parayı kenarda tutsam harcanma ihtimali var. Sizce ne yapmalıyım? Feyzi F.

Cevap: Değerli okurum, yapacağınız ödeme anında SGK’nın hesabına geçecektir. Bankadan alacağınız dekontu saklamanız halinde ileride hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Ayrıca kısmen de olsa peşin ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz.

Aile yardımı alabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, ben belediyede memur olarak, eşim ise özel sektörde çalışıyor. Eşim doğum iznine ayrıldı ve doğum izni bitiminde 10 ay daha çalışmamaya karar verdi. Ben doğum izni bitişi itibariyle çalıştığım kuruma eşim çalışmıyor diye aile bildirim formu verdim ve iki aydır aile yardımı ödeneği maaşıma ekleniyor. Fakat eşimin çalıştığı firma eşimin sigortasını doğum izni bittiği tarihten itibaren işe dönüş yapmış gibi yatırmaya devam ediyor. Eşimin sigortasının yatması sebebiyle bu durum benim açımdan sorun olur mu? Oğuz H.

Cevap: Oğuz Bey, memurlara yapılan aile yardımının amacı, eşi gelir getirici bir işte çalışmayan memurlara destek sağlamaktır. Eşinizin şu an sigorta primleri ödense bile fiilen kendisine ücret ödenmiyor. Dolayısıyla sizin de aile yardımını bu süre zarfında almanız gerekir.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/13-bin-475-lira-cezayi-kimler-odeyecek-yazisi-875895

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI