1200 lira 2014’te başlar – 5 Eylül 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » 1200 lira 2014’te başlar – 5 Eylül 2012
Paylaş
Tarih : 05 Eylül 2012 - 9:30

Sadettin Orhan

Soru: Saadettin Bey, bazı memurların 1200 TL’ye kadar ilave ücret alabileceğini yazdınız.
Kamuda çalışan ve iş güvenliği uzmanı belgesi olan biri olarak heyecanlandım. Acaba bu maaşı biz bu yılın sonundan itibaren mi almaya başlayacağız? Bu konuda da bizi aydınlatabilir misiniz?Kahraman G.

Cevap: Değerli okurum, söz konusu yazımda da belirttiğim gibi kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor. Dolayısıyla siz de bu tarih itibariyle ilave ücret almaya başlayacaksınız.

2015’te emekli olursunuz

Soru: Sadettin Bey, ben 1.02.1967 doğumluyum. 17.07.1991’den 01.01.2002 tarihine kadar yeraltı kömür işletmelerinde Emekli Sandığı’na tabi maden mühendisi olarak görev yaptım. Bu tarihten sonra da yerüstü kömür işletmelerinde çalışmaya devam etmekteyim. Yeraltı çalışmalarım dolayısıyla kazandığım fiili hizmet müddet zammı sürem 2 yıl 3 ay 28 gündür. Acaba yıpranma süremi de dikkate alarak emekliliğimi hesaplayabilir misiniz? Bu konuda bizim personel birimimizin fazla bir bilgisi maalesef yok. Oktay Y.

Cevap: Oktay Bey, fiili hizmet zammınızı dikkate aldığımızda emeklilik yaşınız 51 oluyor. Ayrıca bu yaştan 2 yıl 3 ay 28 günü de düştüğümüzde, 48 yıl 8 ayı dolduracağınız 2015 yılı Ekim ayında emekli olabilirsiniz.

Çalışırsanız aylığınız kesilir

Soru: Sadettin Bey, ben 01.01.1964 doğumluyum ve 1987’den itibaren Hollanda’da bulunuyorum. Türkiye’de çalışmışlığım yok. Burada 18 sene Türkçe öğretmenliği yaptım ve 6 senedir restoran işletiyorum. Eşim ev hanımı ve 1967 doğumlu. Kendisinin de 15 sene çalışmışlığı var. O da Türkiye’de çalışmamış ve 1980’den beri Hollanda’da bulunmaktadır. Bu bilgilere göre bizim Türkiye’den emekli olma şansımız var mı? Emeklilik için ne kadar ödeme yapmamız gerekir? Emekli olursak Hollanda’da çalışmaya devam edebilir miyiz? Hakan D.

Cevap: Değerli okurum, siz Hollanda’da çalıştığınız süreleri, eşiniz ise çalıştığı ve çalışmadığı sürelerin tamamını borçlanabilir. Borçlanma için aylık 300 lira ödersiniz. İstediğiniz zaman borçlanma yapabilirsiniz. Ancak borçlanma yaptıktan sonra aylık alabilmeniz için Hollanda’da çalışmamanız veya ikamete dayalı yardım almamanız gerekir. Zira ülkemiz mevzuatı gereği, yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanların yurtdışında çalışmaları halinde aylıkları kesiliyor.

SGK mevzuatı sadeleşiyor

1 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete’de İşveren Uygulama Tebliği (İŞUT) yayımlandı. İşverenleri ilgilendiren yaklaşık 450 sayfalık mevzuat, bu tebliğle 45 sayfada toplanmış oldu. İŞUT kapsamında sigortalı tescilden prim belgelerine kadar dağınık pek çok konu tek başlık altında sadeleştirildi. Mevzuat ve uygulama konusunda çok önemli çalışmalara imza atan İşverenler Prim Daire Başkanı Dr. Mehmet Bulut’a teşekkür ediyorum.

Bir önceki yazımız olan Enflasyonda işler yolunda - 5 Eylül 2012 başlıklı makalemizde Enflasyonda işler yolunda, Faiz ve Merkez Bankası döviz kurlarında başarılı oldu hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI