10 milyon kişiye ücretsiz seyahat hakkı geldi – 29 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » 10 milyon kişiye ücretsiz seyahat hakkı geldi – 29 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 29 Ağustos 2013 - 8:17

OLAY çok yeni olduğu için duymamış olabilirsiniz.

Ücretsiz seyahat edebilecek kişilerle ilgili yeni bir düzenleme yapıldı.
6495 sayılı kanunla yapılan düzenlemeye göre, yaklaşık 10 milyon vatandaş (bazılarının eş ve çocukları da dahil), ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecek.
Bu sayının zaman içinde artması bekleniyor.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Ücretsiz seyahat hakkından yararlanabilecek olanlar, üç grupta toplanıyor.
1. Görev Malûlleri:
a) Vatani hizmet tertibinden aylık bağlanan görev malûllerinin; kendileri, eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları;
b) Kapsamda yer alan harp veya görev malûllerinden, sınıf değiştirerek çalışmaya devam edenler ile görev malûlü sayılarak aylık bağlananlardan, çalışmaya başlamaları nedeniyle, ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin kendileri ile eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmayan çocukları, anne ve babaları;
c) Harp veya görev malûlü sayılacak şekilde hayatını kaybedenlerin veya aynı kapsamda aylık almaktayken, hayatını kaybedenlerin eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları; demiryolları ve denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere ya da belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs veya şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden “ücretsiz” olarak yararlanacaklar.
2. Engelliler:
Sağlık kurulu raporuyla, “yüzde 40 ve üzerinde engelli” olduğunu belgeleyenler yararlanabilecek.
“Ağır engellilerde” olay biraz daha farklı. Bu kişiler, kendileri ile birlikte, birden fazla olmamak
koşuluyla, birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri, harp ve görev malûllerinin yararlandığı şekilde, “ücretsiz seyahat” hakkından yararlanabiliyorlar.
3. Belli Yaşın Üzerindekiler:
a) 65 Yaş Üzerindekiler:
65 yaşın üzerindeki Türk vatandaşları, demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere ya da belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs veya şirketlere ait;
-Şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden “ücretsiz olarak”,
-Şehirlerarası hatlarından “yüzde 50 indirimli” olarak,
yararlanabilecekler.
b) 60-65 Yaş Arasındakiler:
6495 sayılı yasa ile yapılan düzenlemede, 60-65 yaş arasındaki kişilerin de toplu taşıma hizmetlerinden “ücretsiz veya indirimli” olarak yararlanabilmeleri konusunda, ilgili kurum ve kuruluşlara yetki verildi.

50 TAM BİLET CEZASI

Yukarıda belirtilen kurumlar, “ücretsiz veya indirimli” seyahat hakkından yararlanan kişilerin, bu haklarını kullanabilmeleri için gereken her türlü önlemi almak zorundalar.
Söz konusu hakkın kullandırılmaması durumunda, haktan yararlandırılmayan her kişi için
toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden “50 tam bilet bedeli tutarında idari para cezası” mülki idare amiri tarafından uygulanacak.

YÖNETMELİK ÇIKARILACAK

Yukarıda belirtilen düzenleme doğrultusunda, hizmet verecek olan toplu taşıma araçları,
taşıma hizmetlerinin kapsamı ve bu hizmetlerden “ücretsiz veya indirimli” yararlanmaya ilişkin usul ve esaslar, yakında yayımlanacak olan bir yönetmelikte açıklanacak.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkartılacak olan bu yönetmeliğin; Maliye, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme, İçişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının görüşleri de alındıktan sonra,  yayınlanması bekleniyor.
Anayasa’nın 10. maddesinde; çocuklar, yaşlılar, engelliler, harp ve görev şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak önlemlerin, “eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacağı”belirtilerek bu kişiler için “pozitif ayırımcılık” getirildi. Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkı da bu amaçla yapılan olumlu bir düzenleme.

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=24607605

Bir önceki yazımız olan Kadro Hakkı Tanınan Sözleşmeli Personelin Geçiş Hesabı Kişiye Özgüdür - 29 Ağustos 2013 başlıklı makalemizde geçiş hesabı kişiye özgü, Kadro ve kadro hakkı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI