10 dakikada icralıksınız – 16 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » 10 dakikada icralıksınız – 16 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 16 Mayıs 2012 - 11:19

Sadettin Orhan

Bildiğiniz gibi Türkiye tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması geçtiğimiz yıl gerçekleşti.
Devlet, vergi ve sigorta primi başta olmak üzere pek çok alacağı için vatandaşla uzlaştı. Açıkçası, bu uzlaşmaya yanaşmayan borçlular için sıkı bir takibin başlayacağını bekliyorduk. Zira ekonomi yönetimi “borcunu yapılandırmayanın canına okuruz” anlamına gelen mesajlar veriyordu. İşte bu mesajı uygulamaya dönük ilk adımları Sosyal Güvenlik Kurumu attı. Prim borçları için otomatik icra sistemine geçen SGK, şimdi de elektronik haciz uygulamasını başlatıyor.

Protokol tamam

Elektronik haciz için SGK ile Adalet Bakanlığı bir protokol imzaladı. Protokole göre SGK’ya borçlu olan kişilerin haciz işlemleri, resmi yazışmalar ve bürokratik süreçlere gerek kalmadan 10 dakika içinde sonuçlandırılabilecek. Daha önce kağıt ortamında yapılan yazışmalarla en erken bir haftada bitirilebilen icra ve haciz işlemleri, bundan sonra dakikalar içinde tamamlanacak. Ayrıca elektronik haciz uygulamasıyla SGK’nın 12,4 milyon TL tasarruf sağlayacağı tahmin ediliyor.

Paranız buharlaşırsa…

Yeni sistem SGK için hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlarken, prim tahsilat oranını da artırmış olacak. Fakat elektronik haciz sistemi, borçlu işverenler ve Bağ-Kur’lular başta olmak üzere SGK’ya borcu olan 100 binden fazla vatandaşı üzeceğe benziyor. Biz şimdiden uyarmış olalım. Hesabınıza yatırdığınız paranın 10 dakika içinde buharlaştığını görürseniz, aklınıza ilk önce SGK’ya olan borcunuz gelsin.

Ablanız çift maaş alamaz

Soru: Bir aile dostu ablamız Ziraat Bankası’ndan emekli oldu. Kendisi daha önce annesiyle yaşıyordu, annesi ölünce tek kaldı. Annesi de Emekli Sandığı’ndan emekli idi. Ablamız kendi aylığıyla birlikte annesinden de aylık alabilir mi? Bu konuda bir yargı kararı olduğundan bahsediliyor. Fuat S.
Cevap: Fuat Bey, bahsettiğiniz ablamız kendisi Emekli Sandığı haricinde bir kurumdan emekli olsaydı, kendi maaşıyla birlikte annesinden yetim aylığı da alabilirdi. Fakat şu haliyle hem kendi maaşını hem de yetim aylığını bir arada alamaz. Bahsedilen yargı kararı kendisi emekli olmayıp, eşinden dul, anne/babasından da yetim aylığı alanlarla ilgilidir.

Çiftçi belgesi yetmez

Soru: Sadettin Bey, eşimin hiçbir sigorta kaydı yok. Kendisini tarım Bağ-Kur kapsamında sigortalı yapmak istiyorum. 2001 yılına ait çiftçi belgesi var. Bu belgeyle geriye yönelik borçlanmak mümkün mü? Bize ne tavsiye edersiniz? Mustafa E.
Cevap: Değerli okurum, eşinizin çiftçi belgesi olduğuna göre Ziraat Odası kaydı da yapılmıştır. Eğer eşiniz adına bu çiftçi belgesiyle ürün satışı yaptıysanız, satışın yapıldığı tarihten bugüne kadar borçlanma yapıp ödeyebilirsiniz. Ancak ürün satışı yoksa sadece çiftçi belgesiyle borçlanma yapamazsınız.

Sosyal Güvenlik Haftanız kutlu olsun

14-20 Mayıs tarihleri arasında tüm Türkiye’de Sosyal Güvenlik Haftası kutlanacak. Ben de 75 milyon vatandaşımızın ve onlara hizmet veren SGK camiasının Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutluyorum.

Bir önceki yazımız olan Hurda araç teşviki yenileniyor - 16 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde 1990 model öncesi hurdaya, Binde ve hurda araç hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI