1.Uluslararası Muhasebe Ve Finans Sempozyumu

Ana Sayfa » Basından Haberler » 1.Uluslararası Muhasebe Ve Finans Sempozyumu
Paylaş
Tarih : 31 Mayıs 2012 - 19:53

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye’nin ileriye gittiğini belirterek, “Gaziantep daha da iyiye gidiyor. İstihdam, sanayide enerji tüketimi ve ihracat rakamları bunun en güzel göstergesi” dedi.

Konukoğlu, Gaziantep Üniversitesi ile Muhasebe ve Finansman Akademisyenleri Derneği (MUFAD) işbirliği ile düzenlenen ve SANKO’nun da sponsorları arasında bulunduğu ‘1. Uluslararası Muhasebe ve Finans Sempozyumu’ açılışında yaptığı konuşmada, Gaziantep’in başarısında, medeniyetler kavşağında yer almasının etken olduğunu söyledi. Gaziantep’in asırlarca Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin ver Ermenilerin bir arada ve huzurlu yaşadığı kent olduğunu anımsatan Konukoğlu, “Gaziantep, bu birlikteliğin harmanlandığı ve bu sayede güzelliklerin bugüne taşındığı bir merkezdir” diye konuştu.

Gaziantep’te yeterli tarım arazisi ve devlet yatırımının olmadığını, bürokratının yok denecek kadar az olduğunu kaydeden Konukoğlu, şöyle devam etti:

“Yükseköğrenimini tamamlayanlar da Gaziantep’e dönerek yatırıma yönelir. İşte bu sayede Gaziantep’in ekonomik göstergeleri, Türkiye ortalamasının 2 katı düzeyinde gerçekleşiyor. Türkiye ihracatının geçen yıl yüzde 18, Gaziantep ihracatının yüzde 37 artması bunun ispatıdır. Bu yılın ilk 4 ayında ise Türkiye ihracatı yüzde 8 artarken, bu oran Gaziantep’in ihracatında yüzde 30 düzeyine erişti. Gaziantepli sanayici yatırıma doymuyor. 5’inci organize sanayi bölgesine olan talep, ayrılan alanın en az 5 katı düzeyinde. Hedefimiz 36 milyon metrekare alan üzerinde Gaziantep-Kilis ortak organize sanayi bölgesini hayata geçirmektir. Gaziantep 2000 yılından sonra hızlı bir sanayileşme sürecini yaşadı. Komşusunun yaptığı iş yerine yeni iş alanlarına yatırım yapan Gaziantepli sanayici, başarı hikayesi yazıyor. Gaziantepli yurtdışında da eğitim görse Gaziantep’e döner. Gaziantep’e gelen bürokrat, buradan gitmek istemez. Sanayici, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’nde daha çok kazanma olanağı bulunmasına rağmen Gaziantep’e yatırım yapar, yatırımlarını burada büyütür. Bu nedenle, yurtiçi ve yurtdışından katılımcıların olduğu bu toplantının Gaziantep’te düzenlenmesi çok önemli.”

Konukoğlu, Türkiye’yi AB’ye almayan Avrupa’da, yatırımcıların “Türkiye’de neler yapabileceklerini” tartıştıkları bir sürecin yaşandığını, bu gidişle Türkiye’nin, kendisini AB’ye almayan ülkelerle bir arada olmak istemeyeceği günlerin yaşanacağını, sözlerine ekledi.

Bu arada, MUFAD Başkanı Prof. Dr. Ümit Gücenme Gençoğlu, toplantıya katılımı ve katkıları dolayısıyla SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na teşekkür plaketi sundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise toplantıyı, “Gaziantep’in Ortadoğu’nun finans merkezi olması sürecinin başlangıcı” olarak değerlendirdi.

Güzelbey, Gaziantep’in altyapısı, şehircilik anlayışı, ulaşım yollarının kavşak noktasında bulunması ve geçmişten günümüze gelen kültür varlığı ile Ortadoğu’nun finans merkezi olma anlamında Beyrut’un yerini alacak özellikte olduğunu ifade etti.

Toplantıya Vali Vekili İbrahim Yurdakul, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, akademisyenler ve öğrenciler de katıldı.

Bir önceki yazımız olan 31 Mayıs 2012 Perşembe Gündem başlıklı makalemizde 31 mayıs 2012 gündem, 31 mayıs 2012 haberler ve 31 mayıs 2012 perşembe gündem hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI