1.10.2008’den önce Bağ-Kur numarası olmayanlara Bağ-Kur borcu olmaz -21 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » 1.10.2008’den önce Bağ-Kur numarası olmayanlara Bağ-Kur borcu olmaz -21 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 21 Ağustos 2013 - 8:21

1.10.2008 gününden önce Bağ-Kur’lu olması gerektiği halde hiç Bağ-Kur numarası almamış olanların, 1.10.2008 öncesi dönemleri için Bağ-Kur borcu çıkarılamaz, üstelik bu kişiler kendi şirketlerinden SSK’lı da olabilirler..

28.01.1967 doğumluyum. Sigortaya giriş tarihim. 01.07.1985. Temmuz 2004’e kadar KIRKLARELİ/LÜLEBURGAZ’da bir işyerinde SSK’lı olarak çalıştım. İşyerinden ayrılıp ortak bir şirket kurdum. SSK sigorta primlerimi o şirket üzerinden yatırmaya devam ettim. 30.10.2008 tarihinde beyin kanaması geçirerek hastaneye yattım. Hastane raporuyla malulen emekliliğimi istedim. Başvurumu Bağcılar’a yaptım. Bağcılar SGK, 2004-2008 yılları arasında Bağ-Kur prim borcumun olduğunu bu borç kapanmadan emekli olamayacağımı belirtti. Biz konuya tam vakıf olamadığımız için o parayı yatırdık. Ben ondan sonra emekli oldum. Emekli olacağım esnada SSK günlerim yeterliydi. Yani en Bağ-Kur primi ödemeyip yerine SSK primi ödemeye devam etmiştim. Bağ-Kur’dan bu parayı geri alma şansım var mı? Seracettin Mısırlıoğlu

Sayın okurum, konunuzla ilgili ana kural ve uygulamaları aşağıda belirteceğim, sizin durumunuzda bunlara uyuyorsa ödediğiniz Bağ-Kur primlerinizi geri alabilirsiniz.

***İşverenler kendi işyerlerinden SSK’lı olamazlar

5510 sayılı SS ve GSS Kanunu’nun “Sigortalılık hallerinin birleşmesi” başlıklı 53’üncü maddesine göre, 1 Ekim 2008 gününden sonraki olaylarda aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır.

Kişi, SSK (4/A), Bağ-Kur (4/B) ve Memur (4/C) gibi sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışırsa, sosyal güvenliğin tekliği ilkesi gereğince, öncelik 4/C yani memuriyet esastır. Memuriyet yani 4/C yok ama aynı anlarda hem  SSK (4/a) ve hem de Bağ-Kur’lu (4/b) olmasını gerektirecek çalışması varsa bu durumda, 28.02.2011 gününe kadar ilk önce başlayan kesintiye uğrayıncaya kadar sonra başlayan yürürlüğe girmez kuralı, 1.3.2011’den sonraki dönemde ise Bağ-Kur ile SSK çakışmasında SSK geçerlidir kuralı vardır.

***Eski adıyla Bağ-Kur’lu yeni adıyla 4/B’li sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4/A’lı yani SSK’lı olarak SGK’ya sigortalı bildirilemezler. Yani aynı kişi aynı işyerinde hem işçi hem de işveren sıfatına sahip olamazlar.

-Bağ-Kur’un kapısına bile uğramamış olanlara af var

Kanun gereğince, 01.0.2008 gününden önce Bağ-Kur’lu olması gereken bir faaliyeti olup da 1.10.2008 gününe kadar Bağ-Kur’a kayıt olmamış olanlar için Bağ-Kur sigortalılığın 1.10.2008 gününden sonrası için geçerli olacağını belirtmektedir. Yani, 01.10.2008 gününden önce vergi mükellefi olmuş, limited şirket ortağı olmuş, anonim şirket ortağı ve yönetim kurulu üyesi olanlar, bugüne kadar Bağ-Kur’dan hep kaçmışlar ve hiç Bağ-Kur numarası bile almamışlarsa, Bağ-Kur sigortalılıkları 01.10.2008 gününden başlar.

Ancak, 01.10.2008 günü gerek kendi işyerlerinden gerekse de başkalarına ait işyerlerden SSK sigortaları devam ediyorsa bu sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar  Bağ-Kur’lu olmalarına gerek yoktur.

***Eskiden beridir kendi şirketlerinden SSK’lı olan işverenler korkmasın

Yukarıdaki genel kurala göre, işverenler yani şirket ortakları, ortak oldukları şirket üzerinden SSK’lı bildirilemezler ama eskiden beridir bu şekilde devam edenler için kurtarıcı düzenlemeler de vardır.

28 Eylül 2008 Pazar günü (27011 sayılı) Resmi Gazete’de yayınlanan, “5510 Sayılı Kanun Gereğince Sigortalı Sayılanlar, Sayılmayanlar, Sigortalılığın Başlangıcı, Kuruma Bildirilmesi Ve Sona Ermesi Hakkında Tebliğ” hem eski hem de yeni sigortalı olanların bazı sigortalılık durumlarına açıklık getirmiştir. Tebliğ’in “V- SİGORTALILIK HALLERİNİN ÇAKIŞMASI” başlıklı bölümüne göre;  “01/10/2008 tarihinden önce 5510 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden bu Kanunun 4’üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendine tabi (SSK’ya) prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilir.” dendiğinden siz ve sizin gibi olanlar SSK’ya ara vermeden prim ödemeye devam edebilirdiniz. Bağ-Kur’a da borç çıkmazdı.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6352

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI